A rövidebb a jobb?

Az utóbbi három negyedévben a pénzpiaci alapokon belül ismét a rövidebb futamidejű alapok felé fordultak a befektetők.

Az utóbbi három negyedévben a pénzpiaci alapokon belül ismét a rövidebb futamidejű alapok felé fordultak a befektetők, a hosszabb lejáratú hazai kötvények negatív negyedéves teljesítménye, és ezzel párhuzamosan a likviditási alapok magasabb hozama a befektetőket a kevésbé kockázatosnak tekintett alapok, illetve a forint gyengülése az euróövezeti alapok felé orientálta - állapítja meg a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) negyedéves jelentésében.

A likviditási alapok negyedéves, nem évesített vagyonnal súlyozott átlaghozama 1,16 százalék, a pénzpiaci alapoké 0,92 százalék, a rövid kötvényalapoké 0,22 százalék, míg a hosszú kötvényalapoké mínusz 1,38 százalék volt.

A BAMOSZ tagok által kezelt nyilvános nyíltvégű pénzpiaci alapok száma a második negyedévben nem változott, 29 maradt, vagyonuk az időszak alatt 1,5 százalékkal, az év eleje óta 14,9 százalékkal nőtt. Ezen belül a likviditási alapok vagyona nőtt, a hagyományos pénzpiaciaké azonban csökkent.

A 3 hónapnál rövidebb átlagos hátralevő futamidejű, 11 likviditási alap vagyona a negyedév végén 310 milliárd forint volt, ami 37 milliárd forint új befektetés és mintegy 4 milliárd forint hozam eredménye. A félév során az alapok összvagyona 64,5 százalékkal nőtt, ez a likviditási alapokba érkező közel 110 milliárd forint új befektetés mellett 11 milliárd forint hozam eredménye is.

Az első negyedévben indult euróövezeti likviditási alap vagyona a második negyedévben a hazai alapoknál jelentősen gyorsabban, 69 százalékkal nőtt, miután több mint 3 milliárd forintot fektettek be újonnan az alapba. Ugyanakkor a forint alapok hozama a negyedévben magasabb volt.

A hagyományos pénzpiaci alapok - amelyek átlagos hátralévő futamideje meghaladja a 3 hónapot, de kevesebb, mint egy év - összesített nettó eszközértéke a pénzpiaci alapok vagyonának 54 százaléka. A negyedév során az alapok száma nem változott, az alapok összvagyona június végén 367 milliárd forintot tett ki - a 7,8 százalékos negyedéves csökkenésből közel 35 milliárd forint volt a tőkekivonás, a hozamok viszont 4 milliárd forinttal növelték az alapok vagyonát.

Az alapok száma a félév végén megegyezik az év elejivel, az összesített vagyonuk viszont 8,4 százalékkal csökkent: a félév során több mint 37 milliárd forintot vontak ki az alapokból, míg az alapok teljesítménye 3,5 milliárd forinttal növelte a befektetők vagyonát.

A hazai, forint pénzpiaci alapok vagyoncsökkenésével párhuzamosan a két euróövezeti pénzpiaci alap vagyona 52 százalékkal nőtt a negyedévben (elsősorban az 1 milliárd forintnyi új befektetésnek köszönhetően), az első félévben pedig 71 százalékkal. Ennek ellenére továbbra is a hazai alapok a meghatározó alcsoport, a hagyományos pénzpiaci alapok összesített vagyonának 99 százaléka a 16 hazai alapban található.

Továbbra is egy zártkörű pénzpiaci alap működik, ennek vagyona a negyedév során 6,1 százalékkal, az év eleje óta 7 százalékkal nőtt, és a félév végén 4,5 milliárd forintot tett ki. Az alapba 220 millió forint friss befektetés érkezett a negyedév alatt, míg az alap teljesítményének betudhatóan mintegy 40 millió forinttal nőtt az alap vagyona. A félévre 210 millió forint volt a friss tőkebefektetés az alapba, míg 87 millió forint az alap hozama.

A kötvényalapok száma a negyedévben nem változott, míg év eleje óta eggyel nőtt, a félév végén 29 kötvényalapot kezeltek a BAMOSZ tagjai. A kötvényalapokban kezelt összes vagyon a negyedévben 22 százalékkal, míg a teljes félév során 28,3 százalékkal csökkent. A negyedévben közel 115 milliárd forintot vontak ki a kötvényalapokból, a félév során 165 milliárd forintnyi tőkekivonás történt a kötvényalapokból.

A kötvényalapok három év alatt a második jelentős visszaesést élik meg, aminek következtében 2005. vége óta a pénzpiaci alapok vagyona folyamatosan meghaladja a kötvényalapokét - jegyzi meg a BAMOSZ. Hozzáteszi, hogy az utolsó negyedév stagnálását megelőzően a pénzpiaci alapok vagyona a 2003-as forintválságot követően dinamikusabban nőtt, és a válság következtében is kevésbé esett vissza, mint a kötvényalapoké. A pénzpiaci alapok lassuló növekedése miatt a kötvénytípusú alapok együttes vagyona az utóbbi hónapokban csökken.

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo