A rövidebb a jobb?

Az utóbbi három negyedévben a pénzpiaci alapokon belül ismét a rövidebb futamidejű alapok felé fordultak a befektetők.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az utóbbi három negyedévben a pénzpiaci alapokon belül ismét a rövidebb futamidejű alapok felé fordultak a befektetők, a hosszabb lejáratú hazai kötvények negatív negyedéves teljesítménye, és ezzel párhuzamosan a likviditási alapok magasabb hozama a befektetőket a kevésbé kockázatosnak tekintett alapok, illetve a forint gyengülése az euróövezeti alapok felé orientálta - állapítja meg a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) negyedéves jelentésében.

A likviditási alapok negyedéves, nem évesített vagyonnal súlyozott átlaghozama 1,16 százalék, a pénzpiaci alapoké 0,92 százalék, a rövid kötvényalapoké 0,22 százalék, míg a hosszú kötvényalapoké mínusz 1,38 százalék volt.

A BAMOSZ tagok által kezelt nyilvános nyíltvégű pénzpiaci alapok száma a második negyedévben nem változott, 29 maradt, vagyonuk az időszak alatt 1,5 százalékkal, az év eleje óta 14,9 százalékkal nőtt. Ezen belül a likviditási alapok vagyona nőtt, a hagyományos pénzpiaciaké azonban csökkent.

A 3 hónapnál rövidebb átlagos hátralevő futamidejű, 11 likviditási alap vagyona a negyedév végén 310 milliárd forint volt, ami 37 milliárd forint új befektetés és mintegy 4 milliárd forint hozam eredménye. A félév során az alapok összvagyona 64,5 százalékkal nőtt, ez a likviditási alapokba érkező közel 110 milliárd forint új befektetés mellett 11 milliárd forint hozam eredménye is.

Az első negyedévben indult euróövezeti likviditási alap vagyona a második negyedévben a hazai alapoknál jelentősen gyorsabban, 69 százalékkal nőtt, miután több mint 3 milliárd forintot fektettek be újonnan az alapba. Ugyanakkor a forint alapok hozama a negyedévben magasabb volt.

A hagyományos pénzpiaci alapok - amelyek átlagos hátralévő futamideje meghaladja a 3 hónapot, de kevesebb, mint egy év - összesített nettó eszközértéke a pénzpiaci alapok vagyonának 54 százaléka. A negyedév során az alapok száma nem változott, az alapok összvagyona június végén 367 milliárd forintot tett ki - a 7,8 százalékos negyedéves csökkenésből közel 35 milliárd forint volt a tőkekivonás, a hozamok viszont 4 milliárd forinttal növelték az alapok vagyonát.

Az alapok száma a félév végén megegyezik az év elejivel, az összesített vagyonuk viszont 8,4 százalékkal csökkent: a félév során több mint 37 milliárd forintot vontak ki az alapokból, míg az alapok teljesítménye 3,5 milliárd forinttal növelte a befektetők vagyonát.

A hazai, forint pénzpiaci alapok vagyoncsökkenésével párhuzamosan a két euróövezeti pénzpiaci alap vagyona 52 százalékkal nőtt a negyedévben (elsősorban az 1 milliárd forintnyi új befektetésnek köszönhetően), az első félévben pedig 71 százalékkal. Ennek ellenére továbbra is a hazai alapok a meghatározó alcsoport, a hagyományos pénzpiaci alapok összesített vagyonának 99 százaléka a 16 hazai alapban található.

Továbbra is egy zártkörű pénzpiaci alap működik, ennek vagyona a negyedév során 6,1 százalékkal, az év eleje óta 7 százalékkal nőtt, és a félév végén 4,5 milliárd forintot tett ki. Az alapba 220 millió forint friss befektetés érkezett a negyedév alatt, míg az alap teljesítményének betudhatóan mintegy 40 millió forinttal nőtt az alap vagyona. A félévre 210 millió forint volt a friss tőkebefektetés az alapba, míg 87 millió forint az alap hozama.

A kötvényalapok száma a negyedévben nem változott, míg év eleje óta eggyel nőtt, a félév végén 29 kötvényalapot kezeltek a BAMOSZ tagjai. A kötvényalapokban kezelt összes vagyon a negyedévben 22 százalékkal, míg a teljes félév során 28,3 százalékkal csökkent. A negyedévben közel 115 milliárd forintot vontak ki a kötvényalapokból, a félév során 165 milliárd forintnyi tőkekivonás történt a kötvényalapokból.

A kötvényalapok három év alatt a második jelentős visszaesést élik meg, aminek következtében 2005. vége óta a pénzpiaci alapok vagyona folyamatosan meghaladja a kötvényalapokét - jegyzi meg a BAMOSZ. Hozzáteszi, hogy az utolsó negyedév stagnálását megelőzően a pénzpiaci alapok vagyona a 2003-as forintválságot követően dinamikusabban nőtt, és a válság következtében is kevésbé esett vissza, mint a kötvényalapoké. A pénzpiaci alapok lassuló növekedése miatt a kötvénytípusú alapok együttes vagyona az utóbbi hónapokban csökken.

Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo