A Financial Times heti globális alapkezelői felmérése szerint, amely a Lipper tőkeáramlás-figyelő csoport adatait idézi, csak az európai befektetők nettó 416 milliárd euró tőkét vontak ki a befektetési alapokból - a pénzpiaci alapokat nem számolva - 2007. június és tavaly szeptember között.
A piaci árfolyamzuhanásokkal együtt számítva az európai alapok által kezelt befektetések összértéke ez idő alatt 28 százalékkal 3200 milliárd euróra zuhant, és ebben még nincsenek benne az októberi további tőkekivétek, áll az összeállításban. Az EPFR Global nevű, amerikai székhelyű globális alapkezelői adatszolgáltató összesítése szerint az általa figyelt európai részvényalapok kezelt tőkeértéke 2008-ban 350 milliárd dollárról 188 milliárd dollárra zsugorodott. A globális feltörekvő piaci részvényalapokban kezelt tőke értéke még gyorsabban, 600 milliárd dollárról 232 milliárd dollárra zuhant, az EPFR adatai szerint.
Több vevő, mint eladó
Most már azonban vannak "tétova jelei" a stabilizálódásnak. Az EPFR kimutatása szerint a december 19-ével zárult hét kereskedési hét mindegyikében a befektetési alapok jegyeinek vásárlói többen voltak az eladóknál, és a magas hozamú kötvényekre szakosodott, igencsak megtépázott alapok is nettó beáramlást mértek a karácsony előtti három egymást követő héten. Brad Durham, az EPFR vezérigazgatója az adatokhoz fűzött kommentárjában azt mondta: úgy tűnik, hogy a "legrosszabbon túljutottunk ... a pánik a jelek szerint elmúlt, és jelenleg egyértelműen derűlátóbbak vagyunk, mint egy évvel ezelőtt".