Nemzetközi hírek
USA:
- Mélyrepülésbe kapcsoltak az amerikai részvényindexek az USA-ban, erősödik az aggodalom Írország és a dél-európai államok adóssághelyzetével kapcsolatban, és egy dél-koreai katonai incidens is közre játszott a hangulat „megtépázásában" (Dow -1,3%; S&P -1,4%; Nasdaq -1,5%). A Dow 11.036 ponton, az S&P 1.181 ponton zárt.
- Az Írországgal kapcsolatban erősödő aggodalmak mellett egyre inkább összpontosul a befektetők figyelme a dél-európai országokra. Az Európai Tanács elnöke szerint azonban Portugália nem követi Írországot a bajba jutott országok sorában, mert nagyon különbözik az ország gazdasága.
- Rontotta a hangulatot az Észak- és Dél Korea között kialakult katonai incidens, melynek során a déli ország békeidőben kiadott legmagasabb fokú készültségbe helyezte a hadsereget.
- A Dow-n belül csak a Hewlett-Packard tudott emelkedni (+2,2%), miután hétfőn zárás után a várakozásokat felülmúló eredményről számolt be. A többi vállalat árfolyama mind esett, a legnagyobb vesztes a Microsoft lett 2,5% esés után.
- Az amerikai harmadik negyedéves reál GDP 2,5%-kal emelkedett, évesített szinten, az első felülvizsgálat során közzétett adatok alapján. A korábbi becslés 2,4%-os évesített növekedést mutatott, így az adatot felfele módosították.
- A használt lakások értékesítése a vártnál nagyobb mértékben, 2,2%-kal 4,43 millió darabra esett októberben.
- Megjelent a Fed november 2-3 közötti kamatdöntő ülésének jegyzőkönyve (Minutes), ahol a 600 milliárd dolláros likviditásfokozó lépésről (quantitative easing) is döntöttek a jegybankárok. Kiderült, hogy egyes döntéshozók aggódtak a csomag nagy inflációs kockázata miatt. A jegyzőkönyv alapján a 2010-es GDP növekedését 2,4-2,5%-os sávba rontotta a Fed, a júniusban publikált 3,4-3,5%-kal szemben. A 2011-es növekedést a 3-3,6%-os sávra módosította a júniusi 3,6-4,5%-ról. A Fed azonban javított a munkanélküliségi kilátásokon, a jegyzőkönyv szerint 2010-re 9,5-9,7%-os, míg 2011-re 8,9-9,1%-os munkanélküliségi rátát becsülnek a jegybankárok.
- Ma számos fontos makroadat kerül nyilvánosságra, de az Írországgal kapcsolatos új hírek is befolyásolhatják a piacot. Az S&P ma hajnalban két fokozattal, A-ra rontotta (korábban AA-) Írország hosszú távú adósbesorolását. Az ír köztévében megjelent hírek szerint pedig 85 milliárd dolláros mentőcsomagot kaphat az ország az EU-tól, illetve a Világbanktól szemben a korábban várt 90-100 milliárd dolláros értékkel. A televíziós híradó azonban nem jelentetett meg forrást, a hír tehát nem megerősített.
Olaj és arany:
- Továbbra is oldalazó mozgást folytat az olaj árfolyama, a tegnapi 0,6%-os esést ma 0,4%-os emelkedés követte. Jelenleg 81,6 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- Az Amerikai Energiaügyi Hivatal ma teszi közzé a múlt heti olajkészlet adatokat. Az elemzők várakozásai alapján további 2 millió hordóval szűkülhetnek a kőolajkészletek, míg benzin terén 1,25 millió hordós csökkenésre számítanak.
- Az arany árfolyama folytatta az emelkedést tegnap is. 0,7%-os felértékelődés után 1.376 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- A kínai indexek a pozitív tartományban tartózkodtak ma reggel, Japán tegnap zárva volt, így ma reggel abszolválja a többiek tegnapi esését. A szöuli index a geopolitikai feszültségek miatt zuhant (Nikkei -0.8%, Hang Seng +0,9%, Shanghai Composite +1,1%, Kospi -0,2%, All Ordinaries -0,1%).
- Kína és Oroszország a jövőben a dollár helyett a rubelt vagy a jüant használja egymás közötti elszámolásai során. Vladimir Putyin elnök és Wen Jiabao miniszterelnök egy kereskedelmi és egy energiai együttműködésről szóló egyezményt is aláírt.
- Médiaértesülések szerint a hét legnagyobb kínai bankra, melyek fontosak a pénzügyi rendszer szempontjából, további megszorítások várnak a következő évek során. Egy új szabály alapján kint levő hiteleik 2,5%-ának megfelelő céltartalékot kellene képezniük. Ezen bankoknak 11%-os tőkemegfelelési mutatóval kell rendelkezniük, melyet 5 százalékponttal még növelhetnek a hatóságok.
- Az MSCI Asia Pacific Index két legjobban teljesítő tagja a japán Sojitz (+9,1%) és az ausztrál Lynas (+9%) lett. Előbbi bejelentette, hogy megegyezett az ausztrál vállalattal ércet tartalmazó föld vásárlásáról, ami jó hír, miután a legnagyobb exportőr Kína leállította hasonló értékesítéseit.
Devizák:
- Nagyot erősödött tegnap a dollár, az árfolyam erősen megközelítette az 1,33-as támaszt. Ha ez a szint is elesik, akkor a 200 napos mozgóátlagig (1,313) folytatódhat a süllyedés.
- A jen tegnap széles árfolyamtartományban mozgott, a 82,9-es támaszt is megérintette az árfolyam, végül enyhe erősödéssel zárta a kereskedést.
- Folytatódott tegnap a forintgyengülés, a 276-os ellenállás közelében zárt az árfolyam.
Határidős piacok:
- Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Az S&P leminősítette az ír hosszú távú államadóságot „A„-ra a korábbi „AA-„-ról, és negatív kilátással látta el. Ez relatíve pozitív fejlemény, hiszen az elemzők két lépcsőfoknál nagyobb mértékű leminősítésre számítottak. Ugyanakkor az S&P kiemeli, hogy az EU-val folytatott tárgyalások is jelentős kockázatot hordoznak magukban az ír minősítéssel kapcsolatban. Ez pedig azt jelenti számunkra, hogy a korábban napvilágot látott 85Mrd eurós mentőcsomagról szóló hír még valószínűleg nem a végleges megállapítást jelenti. A mai napon szerintünk a feszültségek oldódásával korrekció lehet a piacokon, azaz emelkedhetünk. Pl. a BUX megpróbálhatja a 22.200 pontnál levő rést visszatesztelni.
Rövid hírek
- A Richter 2010. november 22-én 4.000 darab saját részvényt vásárolt 45.826 forintos átlagáron. A társaság által 2010. november 11-én adott megbízás alapján még további 9.820 darab részvényt kell venni az opciós programhoz. A Richter saját részvény állománya a tranzakciót követően 40.756 darab.
Makrogazdasági hírek
- Matolcsy György tegnap bejelentette: a kötelező magánnyugdíjpénztári rendszer megszűnik, a három pillérből, kettő, az állami és az önkéntes marad csak. Magyarul államosítanák a mintegy 2.700 milliárd forintnyi magánnyugdíjpénztári vagyont, amelyből 529 milliárdot 2011-ben, 250 milliárdot pedig 2012-ben tervez elkölteni a kormány. Elhangzott ugyanakkor egy ígéret is, mely szerint jövő februárban egy 100 pontból álló strukturális reformcsomagot jelent be a kormány, melynek eredményeképp 2014-ig mintegy 600-800 milliárd forint lenne megtakarítható. A magánnyugdíjpénztári pillér megszűntetése mindenképp negatívan értékelendő. Óvatosságra intenénk azonban mindenkit, mivel a strukturális reformcsomag részletei egyelőre nem ismertek.