Nemzetközi hírek
USA: A pozitív hírek hatására emelkedtek az amerikai részvénypiacok, az S&P 1.119 pontos csúcsa közelébe emelkedett (Dow +0,3%; S&P +0,7%; Nasdaq +1,0%). Dubai pénzügyi megmentésének híre már tegnap kereskedés előtt meghatározta a fő irányt. A hangulatot fűtötte néhány egyedi vállalati hír is:
- Az Exxon Mobil megegyezett az XTO Energy, az USA legnagyobb földgázkitermelőjének felvásárlásáról. Ez 2006 óta a legnagyobb energiapiaci akvizíció, az Exxon pedig a Mobil 1999-s felvásárlása óta nem hajtott végre ekkora tranzakciót. Az XTO részvényesei 0,7098 Exxon részvényt kapnak sajátjaikért cserébe, mely jelenleg 51,69 dollárra árazza az ennél a bejelentés előtt 25%-kal olcsóbb papírt. Az XTO árfolyama 15%-kal 47,86 dollárra emelkedett, míg az Exxon részvényei 4,3% esés után 69,69 dolláron zártak.
- A Sun Microsystems árfolyama 11%-ot erősödött miután az Oracle bejelentette, továbbra is folytatja a befektetést a technológiai vállalatban. Korábban az Európai Unió trösztellenes szabályozói utasították el, hogy 7,4 milliárd dollárért felvásárolja a Sun-t.
- A Visa 4,2%-ot emelkedett, mivel kiderült, a részvény tagja lesz az S&P 500-nak a december 18-i zárást követően.
- A Citigroup megegyezett a kormányzattal a „különleges pénzügyi segítség", azaz a bankmentő csomag (TARP) 20,5 milliárd dollárra rúgó összegének visszafizetéséről. A bank a szükséges forrást részvénykibocsátás és hitelértékesítés révén kívánja bevonni. A kormányzat 5 milliárd dollár értékben értékesíti a tulajdonában levő Citigroup részvényeket, a fennmaradó részt pedig a következő 6-12 hónapban kívánja eladni. A lépést követően a bank 9%-os Tier 1 tőke-megfelelési rátával rendelkezhet. A Citigroup részvényei 6,3%-kal, 3,7 dollárra értékelődtek le tegnap, a hír hatására.
- A Wells Fargo is a társai nyomdokába kíván lépni, és megszabadulnia az állami pénztől való függés stigmájától. A bank piaczárás után jelentette be, hogy 10,4 milliárd dollár értékben kíván részvényt kibocsátani, hogy teljes egészében visszafizesse a TARP keretében kapott 25 milliárd dollár adófizetői mentőövet. Mozgalmas napnak nézünk tehát elébe, több fontos makroökonómiai hír is napvilágot lát, valamint az Adobe zárás után közli negyedik pénzügyi negyedévének eredményét.
Olaj és arany: Az olaj ára az optimista hangulatban sem tudott magához térni, továbbra is 70 dollár alatt kereskednek a kőolaj hordójával. Az Amerikai Olaj Intézet (API) ma teszi közzé múlt heti készletadatait, az Energiaügyi Hivatal (DOE) pedig szerdán közli az adatokat. Az arany ára emelkedett tegnap, a dollár erősödésével azonban egyelőre veszíthet az értékéből.
Távol-Kelet: Lefelé vette az irányt a legtöbb ázsiai index, a befektetők óvatosak a holnapi Fed döntés előtt (Nikkei -0,2%; Hang Seng -1,2%; Shanghai -0,7%; Kospi +0,1%). Japánban az ingatlanszektor volt a középpontban, miután bejelentették, hogy a Secured Capital Japan 140 milliárd jenért megveszi a Pacific Century Place épületét. Ez a válság kirobbanása óta a legnagyobb ingatlantranzakció az országban. (Mitsui Fudosan +3,1%, Mitsubishi Estate +4,0%) Ugyanakkor a Dubajban érintett vállalatok részvényesei nem biztosak abban, hogy ezek a vállalatok sértetlenül megússzák a kalamajkát (Kajima -1,6%, Obayashi - 0,7%). Mai hírek szerint a japán költségvetési hiány rekordméretűre (384,92 milliárd dollárra) dagadhat az idén, ami majdnem a háromszorosa annak, amivel a tavalyi tervezés során számoltak. Jól fogadták a befektetők, hogy a Mitsubishi UFJ újonnan kibocsátandó részvényeinek ára 428 jen, ami 14 jennel kevesebb, mint a hétfői záróár. Kínában újra az eszközár buborék ellen hozandó intézkedésekről szóltak a hírek. Ausztráliában a bankok és a nyersanyagvállalatok erősítették az indexet. (ANZ Bank +0,6%, BHP Billiton +0,9%)
Devizák: Egy szűk sávban oldalazott tegnap az EUR/USD, a reggeli órákban sem történt számottevő mozgás. Jelenleg 1,464 az árfolyam. A jen erősödött tegnap a dollárral szemben, de a reggeli órákban ismét gyengülésnek indult. Az USD/JPY 88,9 környékén mozog. A forint gyengült az euróval szemben, de a 275-ös ellenállás megállította az árfolyamot, mely 274,3-ig korrigált vissza.
Határidős piacok: Az USA határidős indexei pluszban tartózkodnak ma reggel.
Erste kommentár
A 2008-as banki segélycsomagok visszafizetési hullámát éljük. A cél érdekében a bankok hajlandók rengeteget áldozni saját részvényeseik pénzéből, hiszen a tőkebevonás, és részvényértékesítés komoly nyomást helyez az árfolyamra. Az áldozatokat a hivatalos indoklás szerint azért kell meghozni, hogy kulcsembereiket ne veszítsék el. Valójában viszont egyik bank sem szeretné magán látni a megbélyegző „állami infúzió" feliratot, másrészt a menedzserek is aggódnak az év végi bónuszaik erős kormányzati restrikciója miatt. Nem csoda tehát, hogy pont az év utolsó napjaira esett három nagy bank (Bank of America, Citigroup és Wells Fargo) forrásvisszafizetési akciója. Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter ezzel kapcsolatban elmondta, hogy bár a legnagyobb bankok leválnak az „intenzív kezelésről", azt nem mondhatná, hogy már teljesen egészségesek lennének. Obama elnök és a pénzügyminiszter korábban említette, hogy a 700 milliárd dolláros bankmentő csomag (TARP) a teljes pénzügyi összeomlástól mentette meg az országot (és ezzel a világot is), és biztosítottak afelől, hogy maximum 140 milliárd dollárjába kerül az adófizetőknek.
Vállalati hírek
Mtelekom: A vezérigazgató-helyettes interjúja a Világgazdaságban
A főbb pontok:
- A cég piaci részesedése a mobilpiacon folyamatosan nő.
- Az okostelefonok lehetővé teszik az egy előfizetőre jutó átlagbevétel növelését. Ezen telefonok jelenlegi 15%-os részesedése 2015-ig 40%-ra nőhet.
- A TV piac potenciálja kiváló. Kábelrendszerüket úgy alakítják át, hogy alkalmas legyen az IPTV szolgáltatásra is.
- A mobil TV WAP felületen marad, amíg nem sikerül megállapodásra jutniuk az Antenna Hungáriaval, mely a digitális TV szolgáltatója.
- Az optikai hálózat kiépítése lelassult, de az év végére elérik a 160.000 végpontot.
- A hetekkel ezelőtti rendszerhibával kapcsolatban a vezérigazgató-helyettes elmondta, hogy több ellenőrző pontot is építettek a rendszerbe, azonban ezek is kevésnek bizonyultak.
Az interjú nem tartalmaz olyan információt, mely befolyásolná a részvény árfolyamát.
Rövid hírek
- Az EU versenyjogi hivatala jóváhagyta a MOL Energiakereskedelmi Zrt. MOL és Normeston általi közös irányítását.
- Dr. Bíró Tibor az OTP Bank igazgatósági tagja december 11-én 5.380,-forint/darab átlagáron 81 darab OTP törzsrészvényt vásárolt. Ezzel dr. Bíró Tibor tulajdona az OTP Bank által kibocsátott törzsrészvényből 40.681 darabra (0,01%) változott.
- OTP, FHB: A parlament megszavazta, hogy az ún. interchange díj 0,3%-os lehet, de nem több 100 forintnál. Az új szabályozás március elsejétől lép életbe. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- A Richter december 14-én 36.571 db saját részvényt adott át 4.475 munkavállalója részére. Az átadás után a Társaság saját részvény állománya 18.183 db.
- Ma forognak először a tőzsdén a Nordtelekom távközlési társaság papírjai. 202.680 részvény kerül
- bevezetésre, melyek névértéke 1000 forint. Gácsi Mihály elnök szerint ezzel a lépéssel szeretnék
- transzparensebbé tenni a vállalat működését és forrást bevonni.
- Mtelekom: A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) jóváhagyta a kórházi informatikai rendszerekre
- specializálódott ISH akvizícióját.
- Mtelekom: A Nemzeti Hírközlési Hatóság elmondása szerint a jövőben kiemelt feladatként kezelik az
- internetszolgáltatók ellenőrzését.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.