A gyerekeinkre sem spórolunk

A szülők többsége nem tesz félre pénzt gyermeke önálló életkezdésének támogatására, és a továbbtanulás költségeit is főként havi jövedelméből finanszírozza. Pedig a fiatalok becslése szerint több millió forintra van szükség ahhoz, hogy belépjenek a „nagybetűs életbe”.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: Pixabay

Komoly összegre van szükség a mai egyetemisták önálló életkezdéséhez: a válaszadók 31 százaléka szerint ehhez több mint 20 millió forintra lenne szükség, és csupán 11 százalékuk gondolja úgy, hogy 1-2 millió forint is elegendő lenne. Nem csoda a nagy finanszírozás iránti igényük, hiszen a válaszadók 81 százaléka szeretne 3–5 éven belül lakást vásárolni, míg önálló albérletre 46 százalékuk vágyik.  Kevesen számítanak arra, hogy a szülők ebben támogatni fogják őket: az önálló albérletbe költözéshez a diákok 10 százaléka, a saját lakás esetén pedig mindössze 4 százaléka vár szülői segítséget – derül ki a CIG Pannónia friss felméréséből.

A következő 3–5 évben a leggyakoribb, nagyobb kiadással járó cél a fiatalok számára a külföldi utazás (89 százalék), a családalapítás (82 százalék) és házasságkötés (74 százalék), autót 58 százalékuk vásárolna, külföldi letelepedést pedig 46 százalékuk tervez. Utóbbi célok megvalósításához azonban egyáltalán nem kalkulálnak a család támogatásával. A felsőoktatás költségeinek finanszírozásához a diákok 85 százaléka vesz igénybe szülői támogatást – igaz, emellett sokuknak (65 százalék) dolgoznia is kell, hogy fedezni tudják a költségeiket.

Csupán a válaszadók 2 százalékának a szülei tesznek vagy tettek félre pénzt kimondottan azzal a szándékkal, hogy gyermekük életkezdését támogassák. A megkérdezettek 13 százaléka alkalmanként kap pénzt családjától, a legtöbb diákot viszont havi jövedelmükből támogatják a szülök: 50 százalékuk havonta kap „zsebpénzt”, közel ugyanennyi hallgatót a számlák kifizetésével, illetve az otthonlakás lehetőségével támogatja a család. Akik rendszeres szülői apanázsban részesülnek, azok közül a legtöbben (55 százalék) havi 20–50 ezer forint közötti összeget kapnak, és csupán 12 százalékuk említett ennél magasabb összeget. A fiatalok 10 százaléka egyáltalán nem kap a családjától támogatást.

„A diákok becslései is jól mutatják, hogy az önálló életkezdés olyan jelentős kiadásokkal jár, amit a családok többsége nem tud havi jövedelméből finanszírozni. A felsőoktatás költségeihez ugyan a szülők nagyobb része havonta hozzá tud járulni – amely mellett sok diák dolgozni is kénytelen –, egy váratlan helyzet a diplomaszerzést is veszélybe sodorhatja. A gyermekek önálló életkezdésével kapcsolatban ezért van szükség a szülök előrelátására és tudatos pénzügyi tervezésére, hiszen a családi kassza nagyobb megterhelése nélkül csak az időben elkezdett rendszeres megtakarítással lehet jelentősebb tartalékot képezni” – hívta fel a figyelmet dr. Kádár Gabriella, a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. vezérigazgatója.

Nem vagyunk felkészülve egy hosszú betegségre
Az NN Biztosító egészségkutatása szerint a magyarok 70 százaléka nincs anyagilag felkészülve egy súlyos, hosszan tartó betegségre, pedig minden második ember aggódik az egészségéért.

Véleményvezér

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo