Egy befektetőnek még körültekintőbbnek kell lennie, és még több információra van szüksége, mint néhány évvel korábban. Kizárólag széles körű piaci információkkal, cégismerettel lehet csökkenteni egy befektetés kockázatát, és javítani a hozamát
1. Ne siettessük a döntést! Várjuk ki a megfelelő alkalmat!
2. Képezzük magunkat! A kisbefektetőnek is tisztában kell lennie azzal, hogy mi történik a piacokon, milyen törvényszerűségek határozzák meg a mozgást. Érteni kell a befektetésekhez, máskülönben a tanácsadó kompetenciáját sem tudjuk megítélni.
3. Lőjük be reálisan, hogy adott időtávon mekkora az elérhető hozam! Legyen összhangban a kockázatvállalási hajlandóságunk, a hozamelvárásunk és a befektetett munka!
4. Tegyünk bele munkát! Csak a bankbetétben elhelyezett tőke nem igényel munkát a befektetőtől. Ha már alapokba fektetünk, ismerjük meg, hogyan működik a részvény-, a kötvénypiac, az árutőzsde és maga a befektetési alap is.
6. Szakosodjunk! Nem érdemes szétforgácsolni az erőnket és mindenhol – az árutőzsdén, a devizapiacokon, a részvénypiacokon – befektetni attól függően, hogy melyik tűnik jónak. Válasszunk ki egy befektetési eszközt, azon belül egy ágazatot, és azt igyekezzünk alaposan kiismerni!
7. Ne csak azt tervezzük meg előre, mikor akarunk vásárolni, hanem azt is, hogy mikor fogjuk majd eladni a befektetést! Legyen reális elképzelésünk arról, hogy mit várhatunk a piactól adott időtávon, máskülönben csak tippelni fogunk.
8. Ne egy lóra fogadjunk! A diverzifikált befektetési portfólió kockázata eleve alacsonyabb.
Ha csökkentjük a futamidőt, a portfólió hitelkockázata „elszigeteltté” válik, vagyis a portfólió teljesítménye ettől kezdve szorosabban kapcsolódik a hitelszpredek – hitelfelárak –változásaihoz. Ennek hatására a kockázat a részvényekhez hasonló lesz.
2. Jövedelem
Ha csökken a futamidő, csökken a hozam, mivel a rövid durációjú kötvények a hozamgörbének sokkal alacsonyabb pontján helyezkednek el, mint a hosszabb lejáratúak. Ebből adódóan a hozam növelésének egyetlen módját a további kockázatok vállalása jelenti.
3. Volatilitás
Ha csökkentjük a futamidőt, változik a portfólió volatilitási profilja is – főleg azért, mert a hitelszpredekben és az államkötvények hozamában bekövetkezett változások általában negatívan korrelálnak egymással, ami a hitelkockázatból és a táguló szpredekből eredő veszteségeket eredményezhet.
Forrás: Fidelity Worldwide Investment