35 ezerből 60 magyar céget találtak vonzónak

A Start Tőkegarancia Zrt. felmérése szerint 2007-ben 4875 millió forint friss tőkéhez jutottak a legalább évi 100 millió forint árbevétellel rendelkező hazai kis- és középvállalkozások, szemben a 2006. évi 575 millió forinttal. A 35 ezres táborból mindössze 60 jutott friss tőkéhez - igaz egy évvel korábban csak 35-en.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 

Legek
A 10 legnagyobb befektetés közel 3 milliárd forintot, az összes befektetés 60%-kát tette ki. A legnagyobb összeget - 619 millió forintot - egy belföldi magánszemély fektetett be egy fővárosi szórakoztatóipari vállalkozásba. Második helyen egy állami befektetési társaság áll, amely több mint 600 millió forintot fektetett be egy vízgazdálkodási területen működő társaságba. A harmadik helyet egy off-shore cég által egy feldolgozóipari cégben megvalósított 409 millió forintos befektetés szerezte meg.

A Start Zrt. második alkalommal készített felmérést a magyarországi kis- és középvállalkozásokba érkezett tőkebefektetések nagyságáról. A felmérés a 2007. évben 100 millió forint feletti árbevételt elkönyvelő 35.959 vállalkozásra terjedt ki. Ebben a vállalati körben összesen 588 cégnél, azaz a társaságok 1,6 százalékánál történt 2007-ben a saját tőke változásával egyidejűleg tulajdonosváltozás is, amely új, tőkeemeléssel befektető tulajdonos megjelenését valószínűsíti.

Az 588 tőke- és tulajdonosváltozást megvizsgálva kiderült, hogy az esetek 90 százalékában a már meglévő tulajdonosi kör fektetett be egy-egy társaságba. Számos esetben a tulajdonos családtagok között történt átrendeződés, mely tőkeemeléssel is párosult. A meglévő tulajdonosi körhöz köthető befektetések kiszűrése után, a letisztított adatok alapján mindösszesen 60 társaságnál történt jelentős (tízmillió forintot meghaladó) és minden valószínűség szerint új, a meglévő tulajdonosoktól független befektető által végrehajtott tőkeemelés. A 60 vállalkozásba összesen 4.875 millió forint tőkét fektettek az új tulajdonosok, ami átlagosan 81,3 millió forint cégenkénti befektetést jelent. Az újonnan kibocsátott üzletrészeket, részvényeket a befektetők átlagosan a névérték 120%-ának megfelelő árfolyamértéken vásárolták meg.

Az újonnan alapított kiscégek a legvonzóbbak

„A céltársaságok árbevételét vizsgálva láthattuk, hogy az évi 2 millió euró alatti árbevételű cégek bizonyultak a legvonzóbb célpontnak" - összegezte Zoltán Csaba, a Start Tőkegarancia Zrt. vezérigazgatója. A befektetések darabszáma alapján az összes befektetés 63 %-a ezen vállalkozásokba, míg 32%-a a 2-10 millió euróó közötti árbevételű cégekbe irányult. A 10 és 50 millió euró közötti árbevételű társaságok aránya mindössze 5%. Ez az eredmény összhangban áll azzal az általános tapasztalattal, hogy elsősorban a kisebb árbevételű, korai szakaszban lévő társaságok vesznek igénybe tőkét fejlesztésükhöz, míg a nagyobb társaságok az alacsonyabb költségű hitelfinanszírozásból fejlesztenek és a bankok is hitelképesebbnek ítélik őket.

A befektetések értékének nagyságát vizsgálva is a 2 millió euró alatti árbevételű vállalkozások vonták be a legtöbb tőkét, a 4.875 millió forintnyi összes befektetés 57%-át, 2.788 millió forintot.  A 2-10 millió euró közötti árbevételű társaságok az összes befektetés 37%-át, 1.808 millió forintot szereztek meg, míg a 10-50 millió euró közöttiek 6%-át, 279 millió forintot.

Az elemzés adatbázisa alapján megállapítható volt, hogy a kkv-kba többségében belföldi befektetők fektetnek be. A 60 befektető közül 37 volt hazai, melyek közül, 18 gazdasági társaság, 15 magánszemély és négy állami befektetési társaság. A befektetők 38 százaléka (23 befektető) volt külföldi. Figyelmet érdemel, az a tavaly még nem tapasztalt jelenség, hogy a külföldi befektetők közül 11 off-shore cég volt.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo