A rakodópart kövei címmel július 12-én 15 órakor a vári Örökség Galériában (I. Táncsics Mihály u. 1.) a Budapest Világörökségéért Alapítvány és a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal szervezésében kiállítás nyílik Budapest dunai rakpartjainak elmúlt 150 évéről. A világörökségi panoráma nagyvonalú alapvonalát jelentő, eredetileg árvízvédelem és kirakodóvásár céljaira épült partművet korabeli fotókon, festményeken, metszeteken, rajzokon és terveken dokumentáló kiállítás Kolundzsija Gábor urbanista kurátorságával a rakpartok kiépítésének története mellett a Világörökség-városkép érdekes változásait is megmutatja.
Az alapítvány a lépcsősorokkal, függőleges és ferde támfalakkal váltakozva súlyos tömbkövekből formált, nemes öntöttvas korlátokkal koronázott, jórészt a XIX. század utolsó negyedében megépített hatalmas mérnöki alkotás műemlékké nyilvánítását kezdeményezte. Elejét kívánta venni ezzel a hasonló esetek megismétlődésének, mint amikor 2003-ban a Fővárosi Önkormányzat a budai alsó rakpartot a Duna medrében kiszélesítve nagy kapacitású közúttá kívánta felbővíteni a vízparti út forgalmát. Mint emlékezetes, akkor az alapítvány az UNESCO-t hívta segítségül, amelynek világörökségi szakértői a civilekkel egyetértő véleményükkel térítették el a fővárost a város és a víz gyalogos kapcsolatának ellehetetlenítésétől - hiszen ez teljesen ellentétes a világban érvényesülő tendenciákkal, amelyek éppen visszaállítják a parti sétányokat. Bár a műemléki előterjesztést a szakmai bizottság egyhangúlag elfogadta és indoklásában szükségesnek tartotta, a védetté nyilvánítás a kulturális minisztériumban mégis elakadt - már egy éve vár az irat a miniszteri pecsétre.
A kiállítás az első évfordulós rendezvény, amellyel asz alapítvány és támogató társadalmi szervezete, a Pro Budapest világörökségi összefogás megnyitja a budapesti dunai panoráma és a Várhegy UNESCO világörökséggé nyilvánításának huszadik évfordulója és a világörökségi területnek az Andrássy úttal való kibővítése ötödik évfordulója alkalmából indított események sorát, melyet az illetékes hatóságokkal összehangolva, az UNESCO Világörökség Központtal együttműködve szervez. Az évfordulós évadban szabadtéri koncerttel, utcai kiállításokkal, esti kivilágításos összművészeti sétákkal, világörökségi sétahajózással, a pesti történeti városképet alkotó házak rehabilitációra váró udvari oldalát bemutató kiállítással kívánja a közhasznú alapítvány szorgalmazni a városkép értékeinek jobb megértését. Egyben szeretné felhívni a figyelmet a pótolhatatlanul értékes építészetű városmag fennmaradását egyedül biztosító rehabilitációs városfejlesztés ma már reális és nagyszerű perspektívájára, aminek teljesítése uniós és ingatlanfejlesztői források bevonásával a közeljövő feladata. Az évforduló napján, december 11-én az MTA dísztermében városrehabilitációs konferencia zárja majd az ünnepi évadot.