Az árcsökkentés régiónként más és más, ami a helyi adottságoktól függ, így Kelet-Csehországban 4,9 százalékkal, Dél-Morvaországban 7,2 százalékkal csökkennek majd az árak - közölte Martin Chalupsky, a cég szóvivője. Az RWE Transgas az idén már másodszor csökkenti árait, amit a kőolaj árának mérséklődésével magyaráz.
A világpiacon esett a földgáz ára, ami természetesen a mi árainkban is megmutatkozik. Ha ez az irányzat folytatódik, akkor ősszel újabb árcsökkentéssel számolhatnak ügyfeleink - jelentette ki Martin Herrmann, az RWE Transgas igazgatótanácsának elnöke prágai sajtótájékoztatóján. (A gázpiaci bizonytalanságok miatt várhatóan jobb minőségű lakások épülnek majd, az építkezők jobban figyelnek a hőszigetelésre, az ajtók ablakok minőségére.)
Más cégek is lejjebb viszik az áraikat
A Prágát földgázzal ellátó Prazská Plynárenská közölte, hogy szintén csökkenti árait, legkevesebb 2 százalékkal, de pontos számokat egyelőre nem közöltek. A Prazská Plynárenská mintegy másfél millió lakost szolgál ki. Áprilisban ez s cég is csökkentette árait, 3,5 százalékkal.
A harmadik számú szolgáltató, a szintén német E.On energiacsoport is bejelentette be, hogy július elsejétől 9 százalékkal csökkenti a gáz árát a lakosság számára. Az E-On Dél-Morvaországot és Dél-Csehországot látja el földgázzal; e két térségben mintegy 110 ezer ügyfele van.
Cseh szakértői elemzések szerint a gázárak csökkentéséhez a nemzetközi válság is hozzájárult, mert a cégek a korábbinál kisebb mennyiséget vesznek. Másfelől Csehország viszonylag előnyös helyzetben van annyiban is, hogy a cseh korona árfolyama stagnál az euróhoz és a dollárhoz képest: péntek délben például az euróhoz képest 0,01 százalékkal gyengébb, a dollárhoz képest 0,03 százalékkal jobb, mint tavaly év végén volt, vagyis a földgáz világpiaci árának csökkenését nem ellensúlyozza árfolyamromlás.