Milyen erőfeszítéseket teszünk a fenntartható fejlődés érdekében azért, hogy fennmaradjon élhető világunk? 2010 novemberében széles körű társadalmi párbeszéddel indult az „Első Magyar Fenntarthatósági Csúcs” konferenciasorozat. Azóta minden év novemberében összegyűlnek tudósok, politikusok, civil szervezetek képviselői és üzletemberek, hogy a kérdésre választ adjanak. 2011-ben a második Fenntarthatósági Csúcs a cselekvésre, az egyén felelősségére fókuszált. A 2012-ben zajló harmadik találkozó pedig az üzleti szereplők felelősségét helyezte a középpontba. Az idei, negyedik találkozó fókuszában az értékváltás szükségessége állt. Esélyünk az élhető világ visszaállítására és megtartására ugyanis valószínűleg csak akkor lesz, ha minél többen változtatjuk meg értékrendünket, gondolkodásunkat.
A találkozóval a Piac & Profitnak nem titkoltan az a célja, hogy a globális, nagy találkozók sorába beillessze a nemzeti párbeszédet, tudatosítva, hogy minden országnak és minden embernek, nekünk magyaroknak is van mit tennünk a globális és helyi negatív folyamatok feltartóztatása és a trendek megváltoztatása érdekében.
Egy szektor, ahol nincs verseny
Demcsák Mária nyitotta meg a negyedik Fenntarthatósági Csúcsot. A Piac&Profit alapító főszerkesztője, az Üzleti Etika Díj alapítója beszédében hangsúlyozta: a kérdés az, hogy megértettük-e, hogy tennünk kell, a késlekedésre nincs idő. Senki nem bújhat a másik mögé, a felelősségünk közös, egymástól függünk. Ebben a helyzetben le kell győznünk önzésünket magánemberként, politikusként vagy üzletemberként egyaránt a fenntartható jövő érdekében. Az elmúlt évek hasonló tanácskozásai is rámutattak, az egyének szintjén kell elkezdeni ezt a munkát. – Használjuk ki a mai napot arra, hogy megnézzük mit tettünk eddig, mit tehetünk és kell tennünk a jövőben. Nézzük meg azt is, hogy mit tesznek mások. Civilek, kormányzat és üzleti szereplők együttműködésére van szükség. Ebben a szektorban nincs konkurencia, nincs verseny.
Hizó Ferenc: új stratégia, új irány!
Dr. Náray-Szabó Gábor: csak egy pillanat
A jelen egyéne döbbenetes ütemben pusztítja a környezetét: a fosszilis tüzelőanyagok, az ózonlyuk, az erdőpusztítás, a savas esők és a fogyatkozó vízkészlet mind ennek a felelőtlen viselkedésnek a következményei. A konzervatív fejlődés elméletének lényege, hogy nem veszi semmibe a környezetet és annak védelmét az innováció kedvéért. "Úgy kell kielégíteni a jelen generációk anyagi igényeit, hogy ne veszélyeztessük a jövő generációk létét és fejlődését" - foglalta össze Dr. Náray egy mondatban az irányzat lényegét.
Botos Katalin: Szót kér a humán tőke
Senki számára nem kétséges, hogy amit végre kell hajtanunk, az mentalitásbeli változástól függ. A megvalósíthatóság viszont a gazdaság szereplőin múlik, akiknek gondolkodásának alapvetéseit kell átalakítaniuk.
Gyulai Iván: Az innováció mítosza: még több fogyasztást gerjeszt
Világunk alapvető paradoxona, hogy a gazdaság érdekelt a saját hatékonyságában, de a társadaloméban nem. A gazdasági szereplőknek ahhoz fűződik érdeke, hogy a fogyasztók pocsékoljanak. A problémán valószínűleg csak ősrégi megoldás, mint önmérséklés. Gyulai Iván ugyanis nem hisz az innováció mindenhatóságában.
Juhász Árpád: A szén-dioxid múltja, jelene és jövője
Annak ellenére, hogy a tengerek élővilága alapvető szerepet képvisel a légkör egyensúlyának fenntartásában, a legtöbb esetben még csak meg sem említjük őket a tankönyveinkben. Pedig az ember környezetromboló tevékenysége éppen az óceánokban a leginkább tetten érhető.
Hetesi Zsolt: Víz és termőföld: a Kárpát-medence sorskérdései
Úgy tűnik, hogy van elég ivóvizünk, hiszen mindenki azt hiszi, hogy víznagyhatalom vagyunk, azonban a valóságban előbb-utóbb szembe kell néznünk azzal, hogy bizonyos területeken már most vízhiánnyal kell szembenéznünk – mondta Hetesi Zsolt fizikus a Piac&Profit által szervezett 4. Fenntarthatósági Csúcson.
Kerekes Sándor: Homokot kéne szórni a gépezetbe
A kapitalista, hatékonyságra és nyereségre alapuló világkép egyik fontos eleme a gazdasági növekedés. Ez azonban ellentmond a társadalmi elvárásoknak. John R. Hicks már a hetvenes években azt javasolta: “homokot kéne szórni a gépezetbe”, hogy lassuljon a növekedés – mondta Kerekes Sándor a 4. Fenntarthatósági Csúcson.
László Ervin: A hatalom felelősséggel jár!
A magánszektor és közszféra szétválasztása hibás gondolkodás, mondta László Ervin professzor, a Római Klub tagja, a Budapest Klub alapítója, aki a holisztikus szemlélet szükségességéről beszélt a Piac & Profit által rendezett Fenntarthatósági Csúcson.