Az elhúzódó és egyre fokozódó erőszak miatt 7,7 millió ember élelmiszer-ellátása nem biztosított Kongóban – ez 30 százalékos növekedést jelent az elmúlt egy évben, olvasható a FAO és az ENSZ Világélelmezési Program (WFP) közös jelentésében. A legfrissebb élelmezésbiztonsági besorolás alapján a hármas és négyes kategóriába tartozók (az éhínséget megelőző vészhelyzeti és kritikus állapot) száma 1,8 millióval nőtt tavaly június óta. Mintegy 1,4 millióan kényszerültek elmenekülni otthonaikból ezen időszakban, velük együtt közel 4 millió belső menekült él Kongóban. A humanitárius helyzetet csak rontja az őszi sereghernyó terjedése, illetve a járványok, mint a kolera és kanyaró.
Az ország nagy részén az emberek csak napi egyszer jutnak élelemhez (főleg kukoricához, krumplihoz és maniókához), ami nem fedezi a napi kalória- és tápanyagigényüket. Másoknak még ennyi sem jut, ők gyökereket és leveleket esznek. Az élelmiszerek nagyon megdrágultak. A két ENSZ szervezet ezért azonnali támogatásért folyamodik a nemzetközi közösséghez. A FAO az ország konfliktusos részein a zöldségtermesztéshez nyújt segítséget, hogy a menekültek és az őket befogadók élelmiszerellátása javuljon.
Szárazsággal küzdenek a gazdák és állattartók Etiópiában, nő az éhezők száma, ezért ott is támogatásra lenne szükség – figyelmeztet a FAO. Számos tényező közrejátszik a probléma súlyosbodásában, mint a legelőterületek csökkenése, a kutak kimerülése és az állatok egészségügyi állapotának romlása épp abban az országban, amely nem heverte ki a tavalyi El Niñot sem. Mintegy 8,5 millióan, azaz minden nyolcadik ember éhezik, az elpusztult állatok száma akár kétmillió is lehet. A FAO a leginkább rászoruló gazdáknak biztosít egészségügyi felszerelést, takarmányt, vizet, dolgozik a kutak rendbetételén, illetve a takarmánygyártás helyreállításán.
„Kritikus időszakban vagyunk az októberi esős évszak kezdetéig, most kell elkezdeni a kárenyhítést, hogy megelőzzük a további veszteségeket” – mondta Abdoul Karim Bah, a szervezet képviselő-helyettese. A szervezet szerint azonban a megnyugtató megoldáshoz további 20 millió dollár támogatásra lenne szükség, még ebben az évben.