Több pénz éghajlat-politikára

Az Európai Bizottság a 2014–2020 közötti időszakban 3,2 milliárd eurót szeretne elkülöníteni az új LIFE környezetvédelmi és éghajlat-politikai cselekvési program számára. A javasolt program átláthatóbb és rugalmasabb, mint a korábbi, ráadásul elődjéhez képest lényegesen nagyobb költségvetésből gazdálkodik, ami az eredményességét is fokozhatja.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A LIFE program egy hatékonyabb környezetvédelmi politika kulcsa, ami révén támogatni lehet azokat a magánembereket vagy szervezeteket, akik azon dolgoznak, hogy a környezet számára kedvezőbb jogszabályok szülessenek Európában.


Connie Hedegaard: háromszorozzuk meg az éghajlat-politikai célú forrásokat
Tervezett lépések
Új éghajlat-politikai alprogram kialakítása;
A tagállamokkal folytatott konzultációk nyomán elfogadott többéves munkaprogramok keretében a prioritások egyértelműbbé tétele;
Az egyes programok nagyobb léptékű végrehajtásának elősegítése érdekében olyan „integrált projektek” elindítása, amelyek a környezetvédelmi és éghajlat-politikai célkitűzések finanszírozása érdekében ösztönzik újabb uniós, nemzeti és magánforrások bevonását.

– A hatékonyság növelése a cél, melyet a program átalakításával, más költségvetési források összehangolt bevonásával tervezünk elérni – nyilatkozott Janez Potočnik biztos.

Connie Hedegaard, az éghajlat-politikáért felelős biztos hozzátette: a bizottság az új programban az éghajlat-politikai célú források megháromszorozását javasolja. Ezzel lehetőségünk nyílik támogatni az alacsony széndioxid-kibocsátást és az éghajlatváltozás hatásaival szembeni ellenállóképességet célzó regionális stratégiákat, továbbá a kis- és középvállalatok, a nem kormányzati szervezetek és a helyi hatóságok kisebb léptékű éghajlat-politikai projektjeit is. A program az éghajlatvédelmet szolgáló további uniós és tagállami források bevonását is ösztönözni fogja.

A kitűzött célok megvalósításához a program továbbra is elsősorban a projektek finanszírozásához nyújtott támogatások formájában járul hozzá. Megmaradnak a nem kormányzati és más szervezetek számára biztosított működési támogatások, továbbá az innovatív pénzügyi eszközök is részesülhetnek támogatásban. Eljárásait tekintve az új LIFE program egyszerűbb és rugalmasabb lesz, ígéri a bizottság amennyiben a javaslatokat az Európai Parlament és a Tanács kellő időben, a következő programozási időszak (2014–2020) kezdete előtt jóváhagyja.

A program múltja

A LIFE program az Európa 2020 stratégia költségvetési keretét és fő irányvonalait meghatározó, a 2014–2020 közötti időszakra szóló többéves pénzügyi keretre vonatkozó bizottsági javaslat részét képezi. A bizottság úgy döntött, hogy a környezetvédelem és az éghajlat-politika szerves részét kell képezze valamennyi alapvető uniós eszköznek és támogatásnak, továbbá arra tett javaslatot, hogy az integrált megközelítéssel párhuzamosan a jelenleg a LIFE+ rendelettel szabályozott LIFE program is folytatódjon. A horizontális megközelítés alkalmazásával és egy kifejezetten e célt szolgáló eszköz létrehozásával biztosítható az uniós szintű fellépés egységességének és hozzáadott értékének fokozása.

Az 1992-ben útjára indított LIFE program az európai uniós finanszírozás egyik alappillére a környezetvédelem területén. Több mint 3500 projektet támogatva 2,5 milliárd euróval járult hozzá környezetünk védelméhez. A 2007–2013 közötti időszak 2,1 milliárd eurót éppen meghaladó költségvetésű LIFE+ programja elsősorban pénzügyi támogatásokat biztosít (a LIFE+ költségvetésének 78%-a erre fordítódik).

A LIFE olyan alapvető környezetvédelmi jogszabályok végrehajtásában játszott fontos szerepet, mint például az élőhelyvédelmi és madárvédelmi irányelv vagy a vízügyi irányelv. Az új programra vonatkozó javaslat épít az eddigi tapasztalatokra, és jól tükrözi a nemrég folytatott nyilvános konzultációk eredményét is. Ezek alapján kijelenthető, hogy közvetlen környezeti előnyök szempontjából az éghajlatváltozás, a vízügy és a hulladékgazdálkodás területén futó ökoinnovációs projektek tekinthetők a legsikeresebb kezdeményezéseknek.

Az új program céljai
A környezetvédelmi alprogram részeként a „környezetvédelem és erőforrás-hatékonyság” a környezetvédelmi politika hatékonyabb végrehajtását elősegítő innovatív megoldásokkal foglalkozik. Fontos cél, hogy a környezetvédelmi célkitűzéseket a többi gazdasági szektorban is figyelembevegyék. Az alprogram „biodiverzitás” része lesz felelős a legjobb gyakorlatok kidolgozásáért, amelyekkel gátat lehet szabni a biológiai sokféleség csökkenésének és visszaállíthatók az eltűnt ökoszisztéma-szolgáltatások. Fő feladata továbbra is a Natura 2000 területek támogatása lesz, elsősorban a tagállamok fontossági sorrendben történő végrehajtási terveivel összhangban lévő integrált projektek segítségével. A „környezetvédelmi irányítás és információ” alprogram felel a figyelemfelkeltő kampányok mellett az ismeretek és a legjobb gyakorlatok megosztásának népszerűsítéséért.
Az éghajlat-politikai alprogram is több területet fog át. Az „éghajlatváltozás mérséklése” elsősorban az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésével foglalkozik, míg az „éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás” a klímaváltozással szembeni ellenállóképesség növelésére helyezi a hangsúlyt. Az „éghajlat-politikai irányítás és információ” a tudatosság növelését, a kommunikációt, az együttműködést, valamint az éghajlatváltozás mérséklését és az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodást elősegítő intézkedések terjesztését szeretné támogatni.

 

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo