A LIFE program egy hatékonyabb környezetvédelmi politika kulcsa, ami révén támogatni lehet azokat a magánembereket vagy szervezeteket, akik azon dolgoznak, hogy a környezet számára kedvezőbb jogszabályok szülessenek Európában.
– A hatékonyság növelése a cél, melyet a program átalakításával, más költségvetési források összehangolt bevonásával tervezünk elérni – nyilatkozott Janez Potočnik biztos.
Connie Hedegaard, az éghajlat-politikáért felelős biztos hozzátette: a bizottság az új programban az éghajlat-politikai célú források megháromszorozását javasolja. Ezzel lehetőségünk nyílik támogatni az alacsony széndioxid-kibocsátást és az éghajlatváltozás hatásaival szembeni ellenállóképességet célzó regionális stratégiákat, továbbá a kis- és középvállalatok, a nem kormányzati szervezetek és a helyi hatóságok kisebb léptékű éghajlat-politikai projektjeit is. A program az éghajlatvédelmet szolgáló további uniós és tagállami források bevonását is ösztönözni fogja.
A kitűzött célok megvalósításához a program továbbra is elsősorban a projektek finanszírozásához nyújtott támogatások formájában járul hozzá. Megmaradnak a nem kormányzati és más szervezetek számára biztosított működési támogatások, továbbá az innovatív pénzügyi eszközök is részesülhetnek támogatásban. Eljárásait tekintve az új LIFE program egyszerűbb és rugalmasabb lesz, ígéri a bizottság amennyiben a javaslatokat az Európai Parlament és a Tanács kellő időben, a következő programozási időszak (2014–2020) kezdete előtt jóváhagyja.
A program múltja
A LIFE program az Európa 2020 stratégia költségvetési keretét és fő irányvonalait meghatározó, a 2014–2020 közötti időszakra szóló többéves pénzügyi keretre vonatkozó bizottsági javaslat részét képezi. A bizottság úgy döntött, hogy a környezetvédelem és az éghajlat-politika szerves részét kell képezze valamennyi alapvető uniós eszköznek és támogatásnak, továbbá arra tett javaslatot, hogy az integrált megközelítéssel párhuzamosan a jelenleg a LIFE+ rendelettel szabályozott LIFE program is folytatódjon. A horizontális megközelítés alkalmazásával és egy kifejezetten e célt szolgáló eszköz létrehozásával biztosítható az uniós szintű fellépés egységességének és hozzáadott értékének fokozása.
Az 1992-ben útjára indított LIFE program az európai uniós finanszírozás egyik alappillére a környezetvédelem területén. Több mint 3500 projektet támogatva 2,5 milliárd euróval járult hozzá környezetünk védelméhez. A 2007–2013 közötti időszak 2,1 milliárd eurót éppen meghaladó költségvetésű LIFE+ programja elsősorban pénzügyi támogatásokat biztosít (a LIFE+ költségvetésének 78%-a erre fordítódik).
A LIFE olyan alapvető környezetvédelmi jogszabályok végrehajtásában játszott fontos szerepet, mint például az élőhelyvédelmi és madárvédelmi irányelv vagy a vízügyi irányelv. Az új programra vonatkozó javaslat épít az eddigi tapasztalatokra, és jól tükrözi a nemrég folytatott nyilvános konzultációk eredményét is. Ezek alapján kijelenthető, hogy közvetlen környezeti előnyök szempontjából az éghajlatváltozás, a vízügy és a hulladékgazdálkodás területén futó ökoinnovációs projektek tekinthetők a legsikeresebb kezdeményezéseknek.