A The International Ocean Institute által finanszírozott „Deep SEE” projekt célja a máltai partközeli vizek mikroműanyag-szennyezésének feltárása volt, amelynek során a sziget körül négy helyszínen is feltérképezték a tenger különböző rétegeit: a vízfelszíni vizsgálatokkal egy időben az úgynevezett Manta hálóval a mélyebben fekvő területek mikroműanyag-tartalmát is megmérték (ugyanolyan környezeti és műszaki feltételek mellett – mindehhez elengedhetetlen volt a Zibel elnevezésű önkéntes szervezet technikai segítsége).
Az így kapott mintákat a környezetvédelmi vizsgálatokban is élenjáró Eurofins Analytical Services Hungary Kft. vizsgálta, az eredmény pedig rendkívül érdekes tendenciákat mutat.
Az akkreditált laboratóriumi eredmények alapján ugyanis szignifikáns a különbség a párhuzamosan végzett vízfelszíni és a mélységi mintavételezések szennyezettségi eredményei között egyes polimerek tekintetében, különösen az akrilszennyezés esetében.
„Az eddigi mérésekhez és feltételezésekhez képest mindenképpen újdonság az a tény, hogy a mélyebb rétegekben (6-10 m mélységben) nagyobb arányban vannak jelen az 1 mm-nél kisebb mikroműanyagok, mint a felszínen” – magyarázta Kossári‑Tarnik Ede, a projekt vezetője, aki a Máltai Egyetem hallgatója és a The International Ocean Institute ösztöndíjasa. Ez az összefüggés az 1 mm-nél nagyobb részecskék esetében viszont nem volt kimutatható.
Dr. Bordós Gábor, az Eurofins Analytical Services projektmenedzsere elmondta, hogy a jelenség összefüggésbe hozható a környezeti feltételekkel (pl. sótartalom) és bizonyos polimerek természetével, mint például a sűrűség, méret, alak vagy tömeg.