Ha Törökországba, Franciaországba vagy Spanyolországba megyünk, gyakran mondják az utazási irodában, hogy ott nem szabad a csapból vizet inni. Magyarországon iható vizet kapnak a háztartások a vízhálózaton keresztül, de míg száz-kétszáz forintot is hajlandók vagyunk kiadni az ásványvíz literéért, a vezetékes víz infrastruktúrájának fejlesztési igényeit ignoráljuk, ha pedig arról lenne szó, hogy ezt be kéne építeni a vezetékes víz árába, ellene vagyunk. Az iható csapvizet természetes szolgáltatásnak vesszük, ami adott és nem kell érte mélyebben a pénztárcánkba nyúlni.
A szamoldki.hu szerint fogyasztói szinten Budapesten 218,95 forint a víz köbmétere, azaz 1000 liter, egy liter tehát 0,218 forint, csatornadíjjal is maximum 0,5 forint literenként, "Háromszáz liter/főre tervezik a kapacitásokat, ha ez alatt van a kihasználtság, az is káros, mert romlik az infrastruktúra" - mondta Sinka Attila, a Magyar Víz és Szennyvíz-technikai Szövetség (MASZESZ) főtitkára.
"Negyvennégy vízközműszolgáltatóból körülbelül harminc negatív eredménnyel zárja az évet, körülbelül 4-8 százalékos a bevételkiesésük, ez pontosan a fejlesztésekre fordítandó pénzeket tünteti el. A jövőnket éljük fel. A felújítási igény körülbelül 3000 milliárd forint. "Pedig van fizetési hajlandóság, mert az ásványvízre száz-kétszáz forintot is kiadunk literenként. A fogyasztói értékrendet kritizálom" - mondta Sinka Attila.
- Kádban fürdés: 100-120 liter
- Zuhanyozás: 40-70 liter (már ha nem órákig állunk alatta)
- Kézmosás: 3-5 liter
- Edénymosogatás kézzel: 40-60 liter
- Edénymosogatás géppel: 10-15 liter
- Ruhamosás mosógéppel: 40-60 liter
- WC lehúzás: 10-15 liter