Nincs elég kényszer a fenntarthatósághoz

Tavaly a fosszilis tüzelőanyagokkal 35,5 milliárd tonna szén-dioxidot bocsátott ki a világ. Mivel a fosszilis ásványvagyon kimerülése nem fenyeget a közeljövőben, a globális felmelegedés megfékezése az emberiség saját elhatározásán múlik. Mindenesetre globális megállapodásra és hihetetlen gyors cselekvésre van szükség.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az elsődleges energiaforrások globális felhasználása rendületlenül növekedett az elmúlt évtizedekben. Míg 1990-ben 8,1 milliárd tonna olajegyenértéket fogyasztott a világ, 2013-ban már 12,8, tavaly pedig 12,9 milliárdot.

– Minden évben nőtt a fogyasztás, kivéve 2009-ben, de az átmeneti megtorpanásnak bizonyult – mondja Drucker György, az energiainfo.hu vezető elemzője.

Az energiaforrások legnagyobb részét 2014-ben még mindig a fosszilis források, jelesül elsősorban az olaj adta – 4,2 milliárd tonna –, ezt követik a szénféleségek összesen 3,8 milliárd tonna olajegyenértékkel, és a földgáz 3 milliárd tonna olajegyenértékkel. A sor végén kullognak a nukleáris források 0,57 milliárd tonna olajegyenértékkel.

Kép:PP archív

Az említett, összehasonlításra alkalmas tüzelőértékeket naturális mennyiségekre lefordítva azt látjuk, hogy a globális gazdaság energiaigényét 2014-ben  mindenekelőtt a 88,6 millió hordó napi olajkitermelés, a 3400 milliárd köbméter földgáztermelés, valamint a 8,1 milliárd tonna széntermelés fedezte. Ezeknek a forrásoknak a felhasználásával tüzelőanyagként pedig a világgazdasági össztermék mellett létrehoztunk 35,5 milliárd tonna szén-dioxid-kibocsátást is. Ez pedig aggasztó. Optimista várakozások szerint a jövőben a mennyiség nem nő, de ehhez az kell, hogy az energiaigényes iparágakat háttérbe szorítsuk, a megújuló források további intenzív kihasználását ösztönözzük, illetve növeljük minden területen az energiahatékonyságot.

– Más reményeket nem táplálhatnak a klímavédelemért aggódók, ugyanis a fosszilis ásványvagyon kimerülése nem fenyeget a közeljövőben – teszi hozzá Drucker György, aki szerint – bár a készleteink végesek – a jelenlegi kitermelési szinten maradva még nem kongatják meg elég erősen a vészharangot.

Ahol hiány van
Vannak a világnak olyan pontjai, ahol az ellátottság nem vagy nem eléggé zökkenőmentes. Tehát a világméretű ellátottság nem jelenti azt, hogy mindig és mindenütt sikerül lépést tartani az energiaigényekkel. Az elmúlt években számos feltörekvő piacon láttuk, hogy a dinamikusan növekvő ipari és háztartási igényeket nem sikerül forrásokkal, termelő kapacitásokkal, illetve a megfelelő infrastruktúrával kielégíteni. Indiában igen borús a kép, gyakorlatilag a körkörös kikapcsolás rendszere tartja életben a villamosenergia-ellátást, Dél-Afrikában pedig számos alkalommal komolyan veszélyeztette a bányaipari tevékenységet az áramhiány.
A BP összefoglaló statisztikai adatai szerint 2014 végén a Föld nyersolajipari vagyona 1700 milliárd hordót tett ki, ami – változatlan kitermelés mellett – további 52,6 évig fedezi a szükségletünket. A földgáz tekintetében még nagyobb a tartalék: 187 ezer milliárd köbméter áll szemben az éves termelt mennyiséggel, vagyis változatlan feltételek mellett még 54,1 évre elég. Ami pedig a szenet illeti, a vagyon/termelés mutató gyakorlatilag a duplája a szénhidrogéneknek, miután globálisan 891,5 milliárd tonna összes szénféleség (feketeszén, barnaszén, lignit) termelhető ki csak a már ismert előfordulási helyekről és technológiákkal, ami közel 110 éves ellátottságot jelez.

Rajtunk múlik

Mivel a felmelegedési folyamat megállítását mindenképpen muszáj drasztikus lépésekkel megkezdeni, fokozni kell a klímaváltozás elleni küzdelem intenzitását. A fent idézett számokból is világos, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátása azért nem fog csökkenni, mert a fosszilis készletek kimerülnek. Ebből pedig az következik, hogy a fogyasztást kell radikálisan visszafogni, ami nem könnyű.

Még jól is jönne Magyarországnak a klímavédelem
Jelentős eredmény a párizsi klímacsúcson elfogadott megállapodás akkor is, ha egyelőre nem látszik pontosan, hogy hogy is lesz a megvalósítás. Magyarországnak még jól is jönne az agresszív klímavédelem, érthetetlen, miért nem állunk bele - véli az Energiaklub elnöke.
– A jelek szerint nehéz megszabadulni a bevett reflexektől, amelyekkel a jelenlegi fogyasztási szokásokat konzerválja a világ. Az IMF számításai szerint idén 5300 milliárd dollár összegben támogatják a világ országai az energiaféleségeket. Ez az érték – az energiaféleségek tényleges előállítása plusz a negatív externáliák költségeinek a fogyasztói áraktól való különbsége – 2011 óta megkétszereződött, és meghaladja az egészségügyre fordított globális kiadásokat– emeli ki a szakértő.

A környezetterhelés csökkentését szolgáló adó helyett tehát valójában a hagyományos energiatermelési szerkezetet dotálja a világ, az élén Kínával, az Amerikai Egyesült Államokkal és Oroszországgal.

Pedig az országok egyre nagyobb hangsúlyt próbálnak fektetni az energiaszektoruk átalakítására és a megújuló energiaforrások kiaknázására.

– Az új beruházások hatvan százaléka a megújuló energiaforrásokba irányul, ennek pedig részben az az oka, hogy ezeknek az energiaforrásoknak a költséghatékonysága az elmúlt öt évben óriásit javult – hangsúlyozta Varró László, a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) divízióvezetője nemrég egy budapesti konferencián.

A kínai gyártók a napelemek terén is jelentős pozícióra tettek szert – Dél-Kínában például ma már másodpercenként négy napelemet gyártanak –, aminek köszönhetően nagymértékben csökkent a napelemek ára. A szélenergia tekintetében a technológiai fejlődés hozott óriási előrelépést. Itt az volt a cél, hogy a szerkezetek gyengébb szélben nagyobb teljesítményre legyenek képesek.

– Így nem kell kipakolni a világ végére a szélenergia-projekteket, ráadásul a hatékonyság javulásával magasabb megtérüléssel számolhatnak a beruházók – emelte ki a technológiai újításokat Varró László.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo