Nem manipuláltak: ismét felmentették a klimatológusokat

Befejeződött a washingtoni kormány által elrendelt vizsgálat, mely az amerikai Óceanográfiai és Légköri Hivatal (NOAA)  tudósainak részvételét elemezte a globális felmelegedésről szóló adatok kezelésében. Az ellenőrök nem találtak bizonyítékot arra, hogy a szakemberek manipulálták volna kutatási és mérési adataikat.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tavaly brit kollégáikat mentette fel az a vizsgálat, melynek oka a 2009 decemberében a Watergate-ügy mintájára "Climategate"-ként elhíresült botrányban előhozott vádak voltak. Mint ismeretes, hacker-támadással eltulajdonítottak és nyilvánosságra hoztak olyan emaileket, melyek alapján azzal gyanúsították meg az East Anglia University Klímakutató Osztályát: megmásították kutatásuk eredményeit, hogy drámaibb fényben tüntessék fel az éghajlatváltozást, így túlhangsúlyozva annak emberi eredetét, vagyis a civilizációnk üvegházgáz-kibocsátásából eredő ok-okozati viszonyt.

Az eset nem ássa alá a klímatudományt

A klímaadatokat mérő és feljegyző amerikai NOAA munkatársai is érintettek voltak az ominózus levélváltásokban, ezért egy republikánus szenátor interpellációja nyomán az amerikai Kereskedelmi Minisztérium főfelügyelője vizsgálatot indított a minisztérium fennhatósága alá tartozó állami kutatóintézet ellen.

A kiszivárogtatott 1073 darab emailből közel 300-at a NOAA munkatársaival váltottak a brit tudósok. Az amerikai vizsgálat mind a 1073 emailre kiterjedt, de tanúként kihallgatták az intézet alkalmazottait is.

A jelentés záródokumentuma minden kétséget eloszlatva kijelentette: sem a helytelen manipulációra nem találtak bizonyítékot, sem arra, hogy a NOAA vezetője, Jane Lubchenco valótlanságot állított volna a kongresszusi meghallgatásán, amikor azt mondta, az eset nem ássa alá a klímatudomány pozícióját.

Elemzők szerint a klímapolitika szempontjából azért fontos, hogy a vizsgálat kedvező eredménnyel zárul, mert az amerikai Környezetvédelmi Hivatal (EPA) légszennyezést mérséklő (rendeleti) hatókörét a republikánus párt azzal próbálja megkurtítani, hogy a klímatudomány nem elég megalapozott.

A brit szakemberek után tehát az amerikai klimatológusokat is felmentették a helytelen szakmai magatartás (scientific misconduct) gyanúja alól. A vizsgálat egyedül abban marasztalt el két amerikai klimatológust, hogy iskolai karikatúrát küldtek egymásnak, melyen a vizsgálatot kérelmező republikánus szenátor (James M. Inhofe) öt híres "klímaszkeptikussal" csücsül egy olvadó jéghegyen...

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo