Nem tudunk mit kezdeni a megújulókkal

Az EU-tagországok olyan rohamos mértékben emelték a megújulók arányát az energiamixben, hogy számos helyen nem tudják kezelni a hálózatok a bejövő energiát a csúcsidőben. Időszerűvé vált az elavult hálózatok korszerűsítése.

Kép: Popp Hackner/WienEnergie

2015-ben a fejlődő országok -beleértve Kínát, Indiát és Mexikót- több pénzt fektettek megújuló energiás infrastruktúrák létesítésébe, mint a fejlettek (az USA és az EU), derült ki az ENSZ egyik jelentéséből. A megújulókba invesztált összeg több mint egyharmada Kínában koncentrálódott.

Miért csípik a kormány szemét a szélerőművek?
A kormányzat nem támogatja új szélerőművek megépítését Magyarországon – ez derült ki a Nemzetgazdasági Minisztérium a Magyar Narancsnak adott válaszából. Utánajártunk, miért csípik a kormány szemét a szélerőművek, miközben más országokban a napenergiával egyetemben óriási összegeket fordítanak a megújuló energiaforrások kiépítésére.
Európában 2014-ben 62 milliárd dollárt, 2015-ben 48,8 milliárd dollárt költöttek a megújuló energiákra. A visszaesés oka az, hogy már így is jelentős arányt képviselnek a megújulók az energiamixben, s a piaci szereplőknek arra kell most pénzeket fordítaniuk, hogy korszerűsítsék hálózataikat, melyek túlterheltek és nehezen tudják kezelni az időlegesen felpörgő termelést. (A nap és a szél is szórványos energiaforrás, nem mindig "fogható be", amikor viszont van, akkor sok energiát termel). A rendszer tehát gyakran az energiabőségtől szenved.

A következő évek kihívása a lesz,, hogy az energiatárolás kérdését megoldják az energiaipari vállalatok. Akkumulátortelepek kiépítése szükséges, ahol tárolni tudják a bejövő energiát és tartalékolni azokra a napokra, órákra, amikor nem fúj a szél és nem süt a nap.

Michael Liebreich, a Bloomberg New Energy Finance tanácsadó bizottságának elnöke úgy vélekedett, Németország, Dánia, Spanyolország és Anglia, tehát az EU vezető megújuló energiás piacai már ezen a ponton vannak, jelentős strukturális átalakulásnak néznek elébe: itt az energiatermelő kapacitások helyett a beruházások az energiatárolási kapacitások kiépítésére fognak irányulni.

Megújulnak az angol templomok
A megújulás azt jelenti, hogy megújuló energiákra váltanak. A szigetországban 424 templom tervezi, hogy világítását és fűtését többé nem fosszilis energiahordozókból fogja ellátni. Az átállás 1,4 millió dolláros ráfordítást jelent, hiszen új eszközöket kell ehhez beszerezni.
A Big Church Switch nevet viselő energiaprogram 2016 februárjában indult el a Christian Aid és a Tearfund szervezésében, melyek online platformot létesítettek arra, hogy összehozzák az egyházakat -esetenként a háztartásukat átalakító hívőket-, valamint a kivitelezőket.
A két szervezet résztveszt a legjobb árakat kínáló beszállítók felkutatásában is. Az átállásban részt vesz a világ legrégebbi metodista kápolnája is, a Bristolban található The New Room. Az Anglikán Egyháznak 16 000 temploma van Angliában, a metodistáknak 6000 kápolnája.

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo