Napfényes kilátások

A 2016-os év már az elején jól indult a globális napenergia-iparban: az első negyedévben Kínában több mint 7 gigawatt teljesítményű napelemet telepítettek, Európa átlépte a 100 gigawattos határt a telepített kapacitás tekintetében, de a világ más tájairól is jó hírek érkeznek.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

2015-re nyilvánvalóvá vált, hogy a napenergia iránt a kereslet minden kontinensen folyamatosan nő, tavaly egyenesen 25 százalékkal 50,6 gigawattra. Míg 2015-ben a három vezető, új napenergia-kapacitást kiépítő ország Kína, Japán és az Egyesült Államok volt, hasonlóan 2014-hez, tavaly Kínában és Japánban telepítették a világ új kapacitásainak több mint a felét. Év végén pedig Kína átvette a legtöbb kapacitást kiépített ország címét Németországtól, elérve a 43 gigawattot. 2015-ben az európai napenergia-piacnak is jó éve volt: 8,2 gigawattnyi kapacitás került be a rendszerbe, így az európai fotovoltaikus piac 15 százalékkal nőtt év/év alapon. (A szélenergia szegmensben is várható a fellendülés.)

Mostantól függők vagyunk
Európa képletesen június közepére elhasználta minden idei belső energiaforrását. 2016-ban június 18-ra esik az Európai Energiafüggőség Napja. A függőségünket a legegyszerűbben energiahatékonysági beruházásokkal lehetne csökkenteni.
Új befektetési ciklus kezdődött.

Ahogy a napenergia iránti kereslet 2015-ben több mint negyedével nőtt, úgy nőnek az iparág cégei is: a világ legnagyobb napelem-gyártója, a kínai Trina Solar átlépte az 5 gigwattot a leszállított napelemek kapacitása tekintetében, a világ egyik vezető IT-gyártója, a szintén kínai Huawei (amely forgalmában csak kis részesedéssel bír a napenergia) a világ vezető napeleminverter-gyártója lett. A legtöbb napelem-gyártó eladta teljes raktárkészletét és teljes kapacitáson működik 2016 első hónapjaiban.

Miután számos ország és régió a napenergia felhasználásához szükséges eszközök szabad-kereskedelmét korlátozza, a legnagyobb kínai gyártók elkezdték új gyárak építését országhatárukon kívül.

Több mint napelem-gyártás

A napenergiát hasznosító rendszerek beruházásánál nem a napelem a legnagyobb tétel: sokkal inkább a kiegészítő rendszerelemek (balance of system technology, BOS), a mérnöki munka, a telepítés és főleg a finanszírozás jelenti a legnagyobb tételt. A telepítés után pedig a működtetés és karbantartás (akár 25 éven tartó) feladatai teszik ki a fő kiadásokat. A globális napenergia-piac legnagyobb vállalata (a tavaly 3,6 milliárd dolláros bevételt elérő) amerikai First Solar sokkal kevesebb napelemet állított elő, mint nagy kínai konkurensei, de a mérnöki-beszerzési-építési projektjei révén a First Solar az iparág vezető cége.

A napelemek gyártási költsége minden elemzői várakozásnál gyorsabban csökken, és a trend kitart. A legalacsonyabb (házon belüli) gyártási költség (az értékcsökkenést is beleszámolva) Kínában 37 dollárcent/watt volt 2016 első negyedévében, és további csökkenést irányoznak elő a vezető gyártók terveikben, élükön a Canadian Solar-ral.

A kutatások folynak, hogy növekedjen a napelemek és cellák hatékonysága

Technológiai szempontból a kristályos szilícium marad a napenergia-piac fő alapanyaga, amit a fotovoltaikus berendezések 90 %-ában felhasználnak. A szilícium napelemek fejlesztésében egyre nagyobb résszel bír a PERC (Passivated Emitter Rear Cells), amely a gyártási folyamatba való kis befektetéssel további 1 százalékponttal növeli a hatékonyságot.

Nálunk elmarad a zöldforradalom?
Legfeljebb a jelszavakban jelenik meg a klímaváltozás elleni harc a magyar város-, illetve lakáspolitikában. A konkrét intézkedésekben megfeledkeznek róla. Bár az előttünk álló lakásépítési fellendülés történelmi lehetőség lenne a klímatudatos építés elterjesztésére, egyelőre épp elszalasztani látszunk azt. Pedig a klímaváltozás okozta hőhullámok idővel egyre több halálesettel járnak majd.
Eltartott egy darabig, de mára egyre több energia-szolgáltató aktív a napenergia-szektorban, az erőművek építésében és működtetésében. Azok a szolgáltatók, akik már korábban beléptek a napenergia-piacra, mint a francia EDF vagy az olasz Enel, mára elismert szereplőkké váltak minden kontinensen.

Teret nyer a kiskereskedelemben

Olyan jelentős kiskereskedelmi vállalatok, mint például az IKEA, elindították a napenergia-rendszerek eladását, míg más termelő cégek, mint például az Unilever, napenergiát használnak termelési folyamataikhoz. A számos európai, fejlett elosztóhálózatokkal rendelkező piacon a napenergia hasznosítása, más okos megoldásokkal kombinálva, tökéletes lehetőséget teremtett a fogyasztóknak, hogy kontrollálják energiaszámlájukat.

Magyarországon a MANAP megítélése szerint elsősorban az EU-s támogatásoknak köszönhetően nőttek jelentős arányban az elmúlt években a napelem-kapacitások, ami örvendetes, ám nem jelent kiszámítható környezetet. Az eddig tapasztalt fejlődésben idén az EU-s támogatási ciklusváltás átmenetileg megtorpanást eredményez, amit az Otthon Melege program lakossági beruházásokra kifejtett halasztó hatása is erősíteni fog. Hosszabb távon a beruházási támogatások helyett a szabályozói és adminisztratív akadályok és költségek racionalizálása az, ami a megújuló energiák költséghatékony terjedését elősegítené.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo