A német külügyminiszter nyilatkozatában kifejtette, hogy nem támogatja a klímaváltozás miatt hontalanná váló embereknek kiállítandó útlevél gondolatát, amely az ellenzéki Zöldek egy szövetségi parlamenti indítványában jelent meg, vitát indítva a német nyilvánosságban.
Heiko Maas elmondta: nem értékeli nagyra azt a gondolatot, hogy „útleveleket állítgassunk ki” az éghajlatváltozás miatt hontalanná váló embereknek. Mint kifejtette, a nemzetközi közösségnek a klímaváltozás megfékezését szolgáló erőfeszítések fokozására kellene összpontosítania, ahelyett, hogy csekély megvalósulási eséllyel rendelkező, „viszonylag valószínűtlen dolgokat” helyez kilátásba.
Ezzel fordultak a zöldek a kormányhoz
A Zöldek minapi indítványa szerint a Bundestagnak fel kell szólítania a szövetségi kormányt, hogy az értékalapú külpolitika jegyében küzdjön az éghajlatváltozás hatásaként keletkező migráció, menekülés és elűzetés által sújtott emberek sorsának rendezéséért.
Így a kormánynak - illetve a német diplomáciának - tennie kell azért, hogy a klímaváltozás miatt az otthonuk elhagyására kényszerülő emberek „a nemzetközi jogban rögzített egyéni mobilitási jogosultságokat” szerezzenek, és garantálják nekik azt a jogot, hogy áttelepülhessenek egy másik helyre a hazájukon belül, a hazájuk térségében, vagy adott esetben a régión kívül.
A globális felmelegedés miatt „létükben fenyegetett személyeknek” azt a lehetőséget is biztosítani kell, hogy alapvető emberi jogaik elvesztésének megelőzése céljából védelmet, és akár állampolgárságot is szerezhessenek biztonságos országokban, különösen olyanokban, amelyek kiemelkedően sok üvegházhatású - az éghajlatváltozást fokozó - gázt bocsátanak ki vagy bocsátottak ki a múltban.
Mindennek biztosítása érdekében a kormánynak elő kell mozdítania az úgynevezett klímaváltozási útlevél vagy klímaútlevél (Klimapass) bevezetését. Az okmány megszerzését az első szakaszban az úgynevezett kis szigetállamok lakosságának kellene felkínálni - áll az indítványban, amelyben hozzátették, hogy ezen államok területe a klímaváltozás miatt lakhatatlanná válik.
Komoly kritika
A Zöldek indítványát Heiko Maas és pártja, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) mellett számos további politikai erő is bírálta, a legnagyobb példányszámú német újság, a Bild című tömeglap pedig azt a következtetést vonta le belőle, hogy az ökopárt a "klímamigráció" kapuinak megnyitásával német állampolgárságot kíván juttatni idegenek millióinak.
Az ARD országos köztelevízió egy keddi összeállítása szerint a tények szemrevételezése alapján nem igazolható az az állítás, hogy a Zöldek német állampolgárságot követelnek az éghajlatváltozás miatt az otthonukat elveszítő emberek mindegyikének, a becslések szerint középtávon 140 millió főnek.
Ehelyett azt sürgetik - felkarolva a szövetségi kormány mellett működő klímaváltozásügyi független tudományos tanácsadó testület (WBGU) egy tavalyi tanulmányában ismertetett elképzelést -, hogy az első világháború végére hontalanná vált emberek helyzetének rendezését szolgáló úgynevezett Nansen-útlevél mintájára vezessenek be egy új jogintézményt annak elkerülésére, hogy teljességgel ellehetetlenüljenek a klímaváltozás miatt földönfutóvá váló emberek.
Ugyancsak a WBGU elképzelését átvéve sürgetik azt is, hogy a méltányosság jegyében a kérdést az érintettek sorsának alakulásában jelentős felelősséget viselő államok, vagyis az éghajlatváltozást az üvegházgáz-kibocsátással történelmi távlatokban szemlélve leginkább előmozdító országok - például az Egyesült Államok, az EU tagjai, Kína, Oroszország, az olajkitermelő arab államok - bevonásával rendezzék.
Az ARD összeállításában hozzátették, hogy a Zöldek javaslata kevéssé kiforrott, és nemigen várható, hogy megszerzi a Bundestag többségének támogatását. Az indítványról nem is szavaztak még, hanem a nemzetközi gazdasági és fejlesztési együttműködés ügyével foglalkozó parlamenti bizottság elé utalták.