Hatalomra kerülésekor Donald Trumpnak egyik legelső megmozdulása az volt, hogy klímaváltozást tagadó és pro-fosszilis embereket tett meg az USA környezetvédelmi politikáért felelős vezetőinek. Egyikük az a Scott Pruitt volt, aki Oklahoma főügyészeként számtalan zöld törvényt támadott meg, hogy az olajipar szereplőinek kedvezzen. Pruitt a Környezetvédelmi Hivatal (EPA) élén – tulajdonképpen az USA környezetvédelmi minisztereként – aztán nyomban elkezdte felhígítani és elmeszelni Obama zöld törvénycsomagját. Végül nem emiatt, hanem furcsa hátterű, etikátlan beszerzési szerződései révén kellett távoznia posztjáról.
De mielőtt erre kényszerült, egy kisgyermekes anya odament hozzá egy étteremben, és kérdőre vonta – karján a gyerekkel, hogy a biztonságiak ne tudják kituszkolni –, amiért eladja a következő generáció jövőjét, klímáját, ökoszisztémáit. A videó az internet virális slágere lett. Indiana állam kereskedelmi kamarája a minap szokatlan bejelentést tett: nyíltan kritizálta az EPA-vezérből lobbistává visszavedlett Pruittot, amiért a Rail Point – a denveri Hallador Energy leányvállalata – lobbistájaként olyasmit szorgalmaz, ami megemelné a villamos energia árát.
Pruitt azért gyakorolt nyomást helyi törvényhozókra, hogy Indiana államban
- akadályozzák meg két energiaszolgáltató cég, a Vectren Corporations és a Northern Indiana Public Service Companyt (NIPSCO) abban, hogy bezárják széntüzelésű erőműveiket, s e kapacitásokat földgázüzemű és megújuló energiákkal működő erőművekkel pótolják.
- moratóriumot rendeljenek el az új generációs, zöldebb erőművekből való áram beszerzésére.
Éppen ellenkezőleg. A széntüzelésű erőművek már csak drágábban tudnak előállítani energiát, mint földgázzal és megújuló energiával működő erőművek. Pruitt volt az, akit azért raktak az EPA élére, hogy teljesítse Donald Trump populista kampányígéretét, miszerint megvédi a szénbányaipart, hogy a munkanélküli szénbányászok és családjaik ne nyomorogjanak, s eközben lebontsa az Obama-adminisztráció zöld törvényeit, hogy a légszennyező iparágak szereplői kevesebb jogi megszorítással működhessenek.
Valójában a rókára bízták a tyúkólat – az EPA élén az olajipar barátja volt a környezetvédelem őrzője. Az indianai energiacégek már számos engedélyt beszereztek, hogy korszerűsítsék kapacitásaikat, ezek megtervezésére is rengeteg pénzt áldoztak, a zöldülés tehát már csak ezért sem állhat le.