Kevesebb atomerőmű = több emisszió?

2020 után hirtelen sok atomerőműnek fog lejárni a "szavatossága", ezért sorozatos bezárásukra kell számítani. Ráadásul új atomreaktorok építése már nem kifizetődő, mert a földgázüzemű erőművek létesítése kevesebb pénzbe kerül.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az atomreaktorok többségét a '70-es évek végén és a '80-as évek elején építették, s a 2020-as évekre érnek el életgörbéjük végére. Ezt az energiát azonban ki kell váltani, mert jelenleg az atomenergia a legnagyobb alacsony karbontartalmú energiaforrás Európában és az USA-ban, jelentette a Reuters hírügynökség a párizsi székhelyű Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) jelentésére hivatkozva. Európában és Amerikában egyaránt háromszor annyi az atomenergiás áramtermelés nagyságrendje, mint a nap- és szélenergiáé együtt. Egy átlagos atomerőmű évi 8000 órát működhet, míg egy napenergiás erőmű 1500-2000 órát, állítja az IEA. Az atomerőművek elöregedése nemcsak az energiabiztonságot, az ellátás kiszámíthatóságát veszélyeztetik, hanem a klímapolitikai dekarbonizációs törekvéseit is.

A megújulók az elmúlt évtizedben meglehetősen nagy lendülettel növekedtek az energiamixben, de ez nem elég még ahhoz sem, hogy pótolják a leállított atomerőművek kapacitását - ami az alacsony karbontartalmú kapacitások 20 százalékával egyenlő. Oroszország és India még mindig épít új atomerőműveket, Kína negyedévente üzembe állít egyet. Japánban a fukusimai erőmű katasztrófája elvette a kedvet az új beruházásoktól, Európában és az USA-ban is lanyhult a kedv az atomerőművek építése iránt.

kép: freeimages.com

Ennek nemcsak a szigetországi katasztrófa az oka, hanem a gazdasági racionalitás. A földgázüzemű erőművek építése olcsóbb. Több atomerőmű építése túllépte a tervezett költségvetést az Egyesült Államokban, ez szintén elijesztette a befektetőket.

A megújulókra áttérés sem feltétlenül olcsó mulatság. Azok a kormányok, melyek nagy mértékben növelik a megújulók arányát az energiaellátásban, költeniük kell az áramhálózat korszerűsítésére, valamint az energiatároló kapacitások kiépítésére. A nap- és szélenergia időszakos energiafajta, s amikor hirtelen túl sokat kerül belőle a rendszerbe, s a felhasználók nem fogyasztják el, a tárolást meg kell oldani. (Ugyanakkor építésük egyre gazdaságosabb.)

A gyarapodó népesség és civilizációnk növekvő energiafogyasztása ugyancsak feladja a leckét számunkra. Ha nem sikerül a hálózatból kivont atomerőművek inputját pótolni megújulókkal, s e célból felgyorsítani a nap- és szélenergia térnyerését (miközben az energiaigény nő), az IEA szerint ez a kedvezőtlen trend akár 15-20 évvel is visszavethet minket az emissziócsökkentés terén.

Harminc éve szólaltak meg a szirénák
Egy veszélyes kísérlet miatt 1986. április 26-án a levegőbe repült a csernobili atomerőmű négyes blokkja. A harminc évvel ezelőtti katasztrófa nyomait még mindig magukon viselik a környező területek, ezrek szenvednek a sugárzás miatti betegségektől, Kijev mégis a terület újrahasznosításán gondolkozik, Európában és a világban pedig ketyegnek tovább a csernobilihez hasonlító időzített bombák.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo