A kamarák november közepén kezdik meg azoknak a szakembereknek a vizsgáztatását, akik az épületek energetikai tanúsítására szóló jogosultságot akarják megszerezni - tájékoztatta Bánhidi László, a Magyar Mérnöki Kamara alelnöke az MTI-t, aki elmondta, hogy a Magyar Mérnöki Kamara és a Magyar Építész Kamara közösen kidolgozta a jogosultság megszerzéséhez szükséges vizsga tananyagát és rendjét. Ezek mindkét testület honlapján már olvashatók.
A vizsgára szakirányú felsőfokú végzettséggel rendelkezők jelentkezhetnek. A kamara alelnöke emlékeztetett arra, hogy az Európai Unió 2002-ben adta ki az energetikai auditálására vonatkozó direktívát. Magyarországon az épületek energetikai jellemzőinek tanúsítása 2009 január elsejétől kötelező. A szakértői jogosultság megszerzéséhez szükséges vizsga két részből, általános és speciális szakismeretből áll. Az általános szintű tudással már rendelkező jelentkezőnek csak a speciális ismeretekre vonatkozó vizsgát kell letennie.
Az épületek energetikai tanúsítványa megmutatja, hogy milyen szintű az adott épület energiafogyasztása. A skála a legkedvezőbb "A+" kategóriától a legkedvezőtlenebb "I" kategóriáig terjed. Emellett üzemeltetési információval szolgál a tulajdonosoknak, rámutat a lakás energetikai szempontból gyenge pontjaira. Az energetikai tanúsítványt elsősorban új épületek építésekor, valamint lakás eladásakor, illetve bérbeadásakor kell elkészíttetni. Üdülő, ideiglenes létesítmény, műemlék és helyi védelem alatt álló épület esetében nem szükséges tanúsítvány.
Bár sokan inkább a téli fűtésszámlákra panaszkodnak, a klímaberendezések használata gyakran nagyobb költséget okoz a nyári melegben, mint amennyit télen költünk a megfelelő hőmérséklet kialakítására. Márpedig számos módszer van, amivel amellett, hogy kellemesebbé tesszük a klímát, a pénztárcánkat is kíméljük.