Idén is megkaptuk a magunkét az időjárástól

Hirtelen áradások, párás hőség, elrohadó termés és most ónos eső. Idén sem kényeztetett minket az időjárás, habár jelentősen javult a helyzet tavalyhoz képest, amikor az évszázad árvizével kellett megküzdenünk. Azonban nem minket sújt igazán az égi áldás: a szegény országokat nyomorba taszíthatja egy környezeti katasztrófa.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Több tízezren tapasztalták meg az időjárás szeszélyeit az elmúlt napokban. A hideg időjárásban lezúduló nagy mennyiségű ónos eső miatt ezrek vesztegeltek a fagyos éjszakákban a vonatokon, sok ezer háztartásban ment el az áram hosszú órákra és sok helyütt házak, települések váltak nehezen megközelíthetővé.

Az idei évben bőven kijutott az időjárás szeszélyeiből: ilyen csapadékos nyarat és őszt csak ritkán jegyeztek fel a meteorológusok. Egyes területeken az átlagos mennyiség négyszerese hullott le az ősszel, – és közben minden idők legmelegebb szeptemberét tudhatjuk magunk mögött. Az ehhez hasonló időjárási extremitások pedig várhatóan gyakoribbá, és súlyosabbá válnak a globális felmelegedés okozta klímaváltozás erősödésével. Habár Magyarországon komoly károkat tud okozni az időjárás – gondoljunk csak a tavalyi árvízre, amelyet néhány esős hét hozott össze – még mindig jobb helyzetben vagyunk mint sok szegény ország – legalábbis ez derül ki a Germanwatch nevű környezetvédő civil szervezet által készített éves klíma-rizikóindexből (Climate Risk Index, CRI).

Eszerint az időjárást leginkább megszenvedő ország a Fülöp-szigetek, ahol a Hainan tájfun tavaly mintegy 6500 emberéletet oltott ki és 24,5 milliárd dollárnyi az ország GDP-nek csaknem négy százalékát kitevő kárt okozott. Még több áldozatot követeltek a viharok, áradások és földcsuszamlások Indiában, ahol több mint 7500 ember vesztette életét és a károk meghaladták a 15 milliárd dollárt. Súlyosan megszenvedte az időjárást Kambodzsa is, ahol 182 halottja volt az erős áradásoknak, az 1,5 milliárd dolláros közvetlen kár viszont az ország GDP-jének 3,2 százalékát emésztette fel.

Jellemzően éppen a szegény országokat sújtja jobban az időjárás. A parányi Szent Vincent szigeteken 96 millió dolláros kárt okozott tavaly két ciklon: ám ez a törpeállam éves GDP-nek mintegy 9 százalékát jelentette, nyomorba döntve ezzel az alig 400 négyzetkilométeres országot. Ezzel szemben Kína csaknem 54 milliárd dolláros kárt szenvedett, ami nemzeti össztermékének csak 0,33 százaléka. Általánosságban is elmondható, hogy a gazdagabb országok a fejlett infrastruktúrában keletkező károk miatt nagyobb összegű károkat szenvednek, viszont ezt könnyebben viselik, mint a szegény országok.

Ehhez képest Magyarország a középmezőnyben helyezkedik el (a rangsor 76-ik helyén, míg tavaly a 64-ik helyen álltunk). A CRI szerint hazánk GDP-jének 0,3 százalékát viszi el a szélsőséges időjárás, tavaly a kárösszeg meghaladta a 28 millió dollárt (mintegy 8 milliárd forintot).

Katasztrófákban már verjük a múlt századot
Európában, az elmúlt években a természeti katasztrófák rohamosan növekvő tendenciát mutatnak. A természeti csapásokban alig egy évtized alatt máris leköröztük a 20. századot.A 2000-es évek után látványosan megnőtt a természeti csapások száma a megelőző évtizedekhez képest, de úgy tűnik, hogy még az egész huszadik századhoz viszonyítva is ez az évtized vezet katasztrófák terén.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo