Idén is megkaptuk a magunkét az időjárástól

Hirtelen áradások, párás hőség, elrohadó termés és most ónos eső. Idén sem kényeztetett minket az időjárás, habár jelentősen javult a helyzet tavalyhoz képest, amikor az évszázad árvizével kellett megküzdenünk. Azonban nem minket sújt igazán az égi áldás: a szegény országokat nyomorba taszíthatja egy környezeti katasztrófa.

Több tízezren tapasztalták meg az időjárás szeszélyeit az elmúlt napokban. A hideg időjárásban lezúduló nagy mennyiségű ónos eső miatt ezrek vesztegeltek a fagyos éjszakákban a vonatokon, sok ezer háztartásban ment el az áram hosszú órákra és sok helyütt házak, települések váltak nehezen megközelíthetővé.

Az idei évben bőven kijutott az időjárás szeszélyeiből: ilyen csapadékos nyarat és őszt csak ritkán jegyeztek fel a meteorológusok. Egyes területeken az átlagos mennyiség négyszerese hullott le az ősszel, – és közben minden idők legmelegebb szeptemberét tudhatjuk magunk mögött. Az ehhez hasonló időjárási extremitások pedig várhatóan gyakoribbá, és súlyosabbá válnak a globális felmelegedés okozta klímaváltozás erősödésével. Habár Magyarországon komoly károkat tud okozni az időjárás – gondoljunk csak a tavalyi árvízre, amelyet néhány esős hét hozott össze – még mindig jobb helyzetben vagyunk mint sok szegény ország – legalábbis ez derül ki a Germanwatch nevű környezetvédő civil szervezet által készített éves klíma-rizikóindexből (Climate Risk Index, CRI).

Eszerint az időjárást leginkább megszenvedő ország a Fülöp-szigetek, ahol a Hainan tájfun tavaly mintegy 6500 emberéletet oltott ki és 24,5 milliárd dollárnyi az ország GDP-nek csaknem négy százalékát kitevő kárt okozott. Még több áldozatot követeltek a viharok, áradások és földcsuszamlások Indiában, ahol több mint 7500 ember vesztette életét és a károk meghaladták a 15 milliárd dollárt. Súlyosan megszenvedte az időjárást Kambodzsa is, ahol 182 halottja volt az erős áradásoknak, az 1,5 milliárd dolláros közvetlen kár viszont az ország GDP-jének 3,2 százalékát emésztette fel.

Jellemzően éppen a szegény országokat sújtja jobban az időjárás. A parányi Szent Vincent szigeteken 96 millió dolláros kárt okozott tavaly két ciklon: ám ez a törpeállam éves GDP-nek mintegy 9 százalékát jelentette, nyomorba döntve ezzel az alig 400 négyzetkilométeres országot. Ezzel szemben Kína csaknem 54 milliárd dolláros kárt szenvedett, ami nemzeti össztermékének csak 0,33 százaléka. Általánosságban is elmondható, hogy a gazdagabb országok a fejlett infrastruktúrában keletkező károk miatt nagyobb összegű károkat szenvednek, viszont ezt könnyebben viselik, mint a szegény országok.

Ehhez képest Magyarország a középmezőnyben helyezkedik el (a rangsor 76-ik helyén, míg tavaly a 64-ik helyen álltunk). A CRI szerint hazánk GDP-jének 0,3 százalékát viszi el a szélsőséges időjárás, tavaly a kárösszeg meghaladta a 28 millió dollárt (mintegy 8 milliárd forintot).

Katasztrófákban már verjük a múlt századot
Európában, az elmúlt években a természeti katasztrófák rohamosan növekvő tendenciát mutatnak. A természeti csapásokban alig egy évtized alatt máris leköröztük a 20. századot.A 2000-es évek után látványosan megnőtt a természeti csapások száma a megelőző évtizedekhez képest, de úgy tűnik, hogy még az egész huszadik századhoz viszonyítva is ez az évtized vezet katasztrófák terén.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo