Hektáronként 360 ezer forintnyi összegre számíthatnak a genetikailag módosított szervezetekkel (GMO) szennyezett vetőmagok miatt károsult magyar gazdák - áll a csütörtökön hatályba lépett kormányhatározatban. A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) tájékoztatása szerint a célra összesen négymilliárd forint áll rendelkezésre, amelyre szeptember 30-ig nyújthatják be igényeiket a gazdák, akik a tervek szerint legkésőbb december közepéig megkapják a kártérítést. A szaktárca szerint a 360 ezres összeget a kormány az elmúlt évek termésátlagából és a termények átlagárából számította ki.
Magyarország számára nemzetstratégiai érdek, hogy az ország GMO mentessége megmaradjon; "semmi olyan tény vagy indok nem merült fel, amely miatt a tárca és a magyar kormány változtatna ezen az állásponton" - hangsúlyozza a VM. Az agrárminisztérium szerint a kártérítésre szükség van, „mivel hazánk azért is képes a világ ötödik legnagyobb vetőmag exportőreként jelen lenni a világpiacon, mert megköveteli a jó minőségű, igazolt eredetű, génmódosítástól mentes vetőmagok előállítását."
Büntetés az elmaradóknak
Aki lemarad a kártérítésről, az nemcsak a támogatást bukja, mivel egy augusztusban megjelent kormányrendelet kimondja, hogy akár napi több millió forintra is bírságolható az a termelő, aki a génmódosított vetőmagból kelt növényt határidőre nem semmisíti meg. (A szennyezésről augusztusban is tárgyalt a kormány a Monstantóval.)
A kormány még 2004-ben hozott rendeletet a szaporítóanyagokkal kapcsolatos minőségvédelmi bírságról. Ebben a bírság felső összege 5 millió forint, ezt az engedély nélkül termelt, illetve a jogszabályi követelményeknek meg nem felelő szaporítóanyag forgalomba hozatalakor kell megfizetni. Ezt egészítették most ki - szeptember 19-től - a génmódosított vetőmagvakra vonatkozó külön bírsággal. Így a génmódosított szervezettel szennyezett szaporítóanyag forgalomba hozatalakor a bírság 100 ezertől 2 millió forintig terjedhet. Aki megszegi az ilyen növény betakarítási tilalmát, az 50 ezertől 10 millió forintig terjedő bírságra számíthat.
A legmagasabb bírság - naponta 100 ezertől 10 millió forint - akkor szabható ki, ha termelő a génmódosított vetőmagból kelt növényt határidőre nem semmisíti meg. Fontos tudnivaló azonban, hogy a bírság nem lehet több, mint a termelő előző évi nettó árbevételének a 10 százaléka.
Munkacsoport alakult
Már megalakult és megtartotta első ülését a GMO-munkacsoport, melynek célja, hogy koordinálja a genetikailag módosított élőlényektől mentes mezőgazdaságra vonatkozó rendelkezések végrehajtását, valamint segíti a jogsértés esetén megállapítható, büntetőjogi felelősséget is tartalmazó szankciórendszer, illetve speciális kártérítés kidolgozását és az ezekhez szükséges tárcaközi egyeztetéseket.
A testület ezen kívül áttekinti a vonatkozó európai uniós és hazai szabályozási környezetet és a hatósági eljárások lefolytatásának rendjét; a hatályos szabályozás gyakorlata során szerzett tapasztalatok figyelembe vételével javaslatot tesz a vidékfejlesztési miniszternek a szükséges jogszabály módosításokra; javaslatot tesz a vidékfejlesztési miniszternek az ellenőrzési feladatok hatékonyabb ellátásához szükséges intézményi és infrastrukturális fejlesztésekre. (Az uniós agrárpolitikáról ide kattintva olvashat bővebben.)