Az üzemeltetési társaságot a Gazprom és az Eni hozta létre paritásos alapon, s Miller elmondta: a Gazprom részének csökkenéséről ezúttal sincs szó. Korábban arról volt szó, hogy az EDF 10 százalékban lesz résztulajdonos, de idén áprilisban azt közölték, hogy mindkét alapító 10-10 százalékot ad át a francia konszernnek. A memorandum szabályozza a Déli Áramlat tenger alatt haladó részének építését is. A Déli Áramlatban való részesedés lehetővé teszi az EDF-nek - amely a világon a legtöbb elektromos energiát termeli atomerőművekkel -, hogy megerősítse globális szerepét a gázpiacon, és jelentős lépést jelent a konszern gáz biztosítását célzó stratégiájának megvalósításában - mutattak rá szakértők.
A Déli Áramlat igazgató tanácsának elnökévé és a cég vezérigazgatójává Marcel Kramert, a holland Gasunie eddigi vezetőjét nevezték ki. Kramer tagja az Északi Áramlat gázvezeték igazgató tanácsának is, abban ugyanis a Gasunie 9 százalékos részesedéssel bír. A Déli Áramlat - amely Magyarországon is áthalad - évi 63 milliárd köbméter gáz kapacitással, négy csővezetékkel épül, amint ezt a Gazpom illetékes szombaton bejelentette. Korábban évi 31 milliárd köbméterről és két csővezetékről volt szó. A Gazprom június elején jelentette be, hogy az építkezés 2013-ban kezdődik.
A 14. Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumon az Északi Áramlat gázvezeték részvényesei Dmitrij Medvegyev orosz és Nicolas Sarkozy francia államfő megbeszélése nyomán megállapodtak abban, hogy a francia GDF Suez a vezeték résztulajdonosa lesz, és erről már alá is írták a megállapodást.