Folytatja a szénbányászat támogatását az EU?

Magyarországon, Lengyelországban, Spanyolországban, Romániában, Németországban és Szlovákiában közel 3,2 milliárd eurónyi támogatást készült kiosztani idén a szénbányáknak az EU, jelentette a Reuters egy friss tervezetre hivatkozva. Az ezt övező kritikák miatt azonban elhalasztották a szubvenciók bejelentését.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A szénbányászatot illető támogatási rendszer idén jár le és a Reuters által megszellőztetett új verzió -mely 1965 óta hatodik alkalommal irányoz elő több éves szubvenciót a szektornak- csak fokozatosan venné le a kezét a fosszilis gazdaság alapvető iparágáról.

A tervezet szerint háromévente 25 százalékkal esne vissza a támogatás és 2022-re tűnne el végleg. A szubvencionálás folytatása melletti fő érv az, hogy a bezárni kényszerülő bányákból és erőművekből 100 000 munkanélküli lepné el az EU munkaerőpiacát. Ez főként a német Ruhr-vidéken, Spanyolország északnyugati részén és a romániai Jiu völgyben okozna bajokat. Joaquin Almunia versenyügyi biztosnak július 6-án kellett volna nyilvánosságra hoznia a tervezetet, ezt azonban elhalasztották, mert Connie Hedegaard és Janez Potocnik klímaügyi és környezetvédelmi biztosok kifogásolták a támogatási rendszer folytatását.

Környezetvédő csoportok, mint a World Wildlife Fund és a Greenpeace tiltakozóan megjegyezték, hogy a szénbányászat támogatása ellentmond a már vállalt uniós emisszió-csökkentési céloknak. A WWF szerint a tervezet egyetlen jó pontja, hogy nem tulajdonít stratégiai fontosságot a szénbányászatnak az Unió energiapolitikájában, "ám a 12 év indokolatlanul hosszú".

Jose Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke és Herman Van Rompuy az Európa Tanács elnöke júniusban levélben tettek ígéretet a G20-nagyhatalmak vezetőinek arra, hogy az EU "racionalizálja" a fosszilis energiákra vonatkozó támogatási rendszert. Úgy látszik, ezt gondolták racionalizációnak...

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo