Fenyegető gázkartell

Kedden jött létre megállapodás a gáz-OPEC létrehozásáról - jelentette be az iráni olajügyi miniszter. Az Uniónak nem tetszik a kezdeményezés.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Európai Bizottság erős bírálatát váltotta ki szerdán a földgáztermelő országok szándéka, hogy az OPEC-hez hasonló szervezetet hozzanak létre. Oroszország, Irán és Katar állapodott meg erről kedden. Az EU bizottsága még nem kapott értesítést a kartell létrejöttéről, ami, ha megtörténik, a 27 tagú uniót energiapolitikája módosítására fogja késztetni. Mint azt a bizottság energetikai szóvivője kifejtette, a bizottság elvben ellenzi a termékek értékesítésében a kartell létrehozását, és a petrolkémiai termékek sem képeznek kivételt ez alól.

Európa legnagyobb gázelosztó társaságai, az GDF Suez és az E.ON Ruhrgas nem tartja ennyire veszélyesnek a helyzetet, szerintük a földgáztermelők csak a párbeszéd fórumát akarják létrehozni. Kedden jött létre megállapodás a gáz-OPEC létrehozásáról - jelentette be az iráni olajügyi miniszter, miután megbeszélést folytatott katari kollégájával és az orosz Gazprom elnökével. Az iráni miniszter szerint igény volt egy ilyen kartell létrehozására, és most létrejött az egyezség annak felállításáról.

Oroszország, Irán és Katar sorrendben a világ első, második és harmadik legnagyobb földgázkészletével rendelkezik a világon. A Gázexportáló Országok Fórumát először 2001-ben hívták össze,az informális csoport kartellé alakításának gondolatát az iráni vezetés vetette föl még tavaly januárban. Irán a kőolaj világpiaci árát jelentősen befolyásoló Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) mintájára szeretné felállítani a gáz-OPEC-et. (A pénteki OPEC üléstől jelentős kitermelés-korlátozást várnak az olajpiaci elemzők.)

Oroszország már korábban jelezte érdeklődését egy OPEC-hez hasonló gázkartell létrehozása iránt Iránnal, Katarral, Venezuelával, Nigériával, Algériával, Egyiptommal, Indonéziával és Líbiával. Európa gázszükségletének hozzávetőleg 30 százalékát szerzi be Oroszországból, és 10 százalékát Algériából.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo