Ez az év is jól kezdődik: az oroszok elzárták a gázt

Szerződés szerint érkezik a földgáz Magyarországra, egyelőre fennakadás nincs a gázszállításban - közölte a Földgázszállító Zrt szóvivője, miután világossá vált, hogy az orosz-ukrán elszámolási vita nem rendeződött, és a Gazprom először negyedére csökkentette, majd teljesen leállította az Ukrajnának szánt gázszálítást.

Oroszország negyedére csökkentette csütörtökön reggel 10.00-kor az Ukrajnának szállított gáz mennyiségét, mivel a 2008-ra szóló szerződés ebben az időpontban lejárt, és nem sikerült megállapodni az új feltételekről. A Gazprom teljes egészében lezárta a gázszállítást Ukrajnának - jelentette be maga az orosz cég dél után.

Az unió figyel(meztet)
További tárgyalásokra biztatta az Európai Unió Oroszországot és Ukrajnát a gázvita megoldása érdekében, azután, hogy a Gazprom leállította a gázszállítást Ukrajnának.

Az unió - januárban hivatalba lépett cseh - elnöksége és a bizottság arra sürgetik mindkét felet, illetve kormányaikat, hogy tárgyaljanak tovább, és gyorsan érjenek el megállapodást, hogy az EU-nak szánt gázszállítások ne szenvedjenek kárt - áll abban a közös közleményben, amelyet az EU-elnökséget adó Csehország és az Európai Bizottság adott ki.

"A szállításra és a tranzitra vonatkozó minden kötelezettségvállalást be kell tartani" - figyelmeztet a közlemény.
Mind a Gazprom, mind Ukrajna vezetése hangsúlyozta azonban, hogy az intézkedés nem érinti az Európába irányuló orosz gázszállítást, és a csütörtök délelőtti első hírek szerint a gáz a szerződéseknek megfelelő mennyiségben áramlik Európába. Csütörtök reggel  nyomás és mennyiség tekintetében a szerződött értékek szerint érkezik az import földgáz az országba - állította Földgázszállító Zrt közleményében. A cég a hazai nagynyomású földgázszállító távvezetékrendszer tulajdonosa és üzemeltetője, amely állandó kapcsolatban van a környező országok és a kereskedelmi engedélyesek diszpécser szolgálataival és ügyeleteseivel. Folyamatosan figyeli a földgázellátó rendszert és szükség esetén megteszi a megfelelő lépéseket - közölte Lakatos Edina.

A szállított mennyiség negyedére csökkentését Alekszej Olejnyicsenko, a Gazprom-Transzgaz-Moszkva Rt. főmérnöke közölte az ITAR-TASZSZ hírügynökséggel csütörtökön délelőtt. Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója szerdán este még azt jelentette be, hogy teljesen elzárják a gázcsapot, mivel nincs új szerződés. Az eddigi szerződés értelmében óránként 1,6 millió köbméter földgázt pumpált az orosz fél a vezetékbe az ukrán fogyasztók számára, csütörtök délelőtt 10 óra óta már csak óránként 0,4 millió köbmétert, ezután pedig semmit.

Az ukránok féláron akarják

A tárgyalások az új szerződésről hetek óta folytak egészen az év utolsó napjáig. Eredetileg Oroszország a korábbi bejelentéseknek megfelelően az európai piaci árakra akart áttérni idén, vagyis mintegy 400 dollárt kért volna ezer köbméterenként, de végül Vlagyimir Putyin kormányfő 250 dolláros - erősen kedvezményes - árat szabott, Kijev azonban legfeljebb 201 dollárt hajlandó fizetni.

2008-ban nem egész 180 dollárért kapta Ukrajna a gázt, ugyancsak hosszas viszály után. A gáz ára Ukrajna egész gazdaságára jelentős hatással van, nem csupán a költségvetést terhelő összeg miatt, hanem azért is, mert az ország számos iparágának jövedelmezőségét is jelentősen befolyásolja.

Tranzitdíj és nyomásgyakorlás

Ukrajna mintegy kétmilliárd dolláros felhalmozódott adósságát kijevi közlés szerint december 31-én átutalta, de a Gazprom szerint 600 millióval kevesebb érkezett csak meg. Emellett vita van a tranzit áráról is: Ukrajna ezer köbméterenként 2 dollárt követel, a Gazprom 1 dollárt akar fizetni (Az orosz-ukrán szállító cég mindig jól járt...)


A vezetékek Európa és Oroszország között - offnews.com

Ukrajna néhány napja javasolta, hogy a tárgyalásokba vonják be az Európai Uniót, csütörtökre virradó éjszaka pedig memorandumot juttatott el Oroszország kijevi nagykövetségére, amelyben a tárgyalások sürgős folytatását követelte. Korábban az alkudozás folyamán a Gazprom számos módon - többek között a partnereknél tett személyes látogatások során - felhívta európai vásárlói figyelmét arra, hogy az Ukrajnával fennálló gázviszály esetleg fennakadásokat okozhat az európai szállításokban is. A monopólium ezzel igyekezett elkerülni a 2006-os események megismétlődését: akkor a Gazprom egy hasonló viszály során elzárta a csapot, és Kijev a tranzitgázból fedezve szükségleteit kimaradásokat okozott az európai szállításokban, a partnerek pedig Moszkvát vádolták, továbbá kilátásba helyezték egyéb gázforrások feltárását. (Magyarország is aggódott akkoriban, a lakosság pedig a megújuló energiaforrások arányának növelését támogatta.) Ezúttal Ukrajna még néhány napja is nyíltan fenyegetőzött az európai szállítások akadályozásával, amit a Gazprom zsarolásnak minősített.

Politikai okok

Az ukrán-orosz gázviszály mögött a gazdaságiak mellett politikai okok is vannak: Ukrajna, a volt szovjet köztársaság intenzíven igyekszik csatlakozni a NATO-hoz, aminek megakadályozására  Moszkva - eddig sikerrel - mindent elkövet, emellett Kijev a szintén a NATO-ba törekvő Grúzia oldalán lépett fel a tavaly augusztusi grúz-dél-oszét háborúban - mint a minap kiderült, nem csak szavakkal és fegyverszállításokkal, hanem harcosokkal is -, ráadásul Ukrajnában szinte folyamatosan napirenden tartják a 30-as évek éhínségének kérdését, szándékos népirtással vádolva az akkori Szovjetuniót.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo