Ez az igazi biznisz az élelmiszeriparban

A hűtés nemcsak az áruk tárolását jelenti, hanem hűtött szállítását is. Az igazi pénz állítólag ebben van. Az USA-ban a megvásárolt élelmiszerek 70 százaléka úgynevezett "hidegláncon" keresztül érkezett az áruházakba, vagyis hűtőházakban volt tárolva és hűtőkamionokon szállították.

kép: Freeimages.com

Kínában a levágott állatok húsának alig 25 százaléka megy keresztül az ún. hidegláncon, azaz tároló és szállító beszállítói hálózaton, mire a kereskedelmi egységekbe ér. Gyümölcsöknél és zöldségeknél ez az arány jóval kisebb, mindössze 5 százalék. Ez az elmaradottság visszásságokhoz vezet: van olyan húsipari feldolgozó üzem Sanghajban, ahol esténként történik a vágás, mert akkor hidegebb van - és mert nincs hűtőhelyiség! Az A.T. Kearney jelentése szerint egy kínai polgárnak átlagosan kéthetente van hasmenése a rossz állagú élelmiszerben terjengő baktériumoktól.

Ha viszont országos mértékben létesítenének hidegláncot, azzal megugrana Kína villamosenergia fogyasztása és üvegházgáz-emissziója. Az új trend természetesen itt is az energiahatékonyság: a hűtőrendszerek felállításában piacvezető Emerson Climate Technologies tavaly nagy szerepet játszott abban, hogy a Dia spanyol áruházlánc 25%-kal tudta csökkenteni áramfogyasztását. A cég alelnöke a New York Times-nak elismerte, hogy ha két számjegyű éves növekedést mutat a közeljövőben a hűtőipar Kínában, az nagy kihívás lesz a klímapolitika számára.

A dolog pikantériája, hogy a szakértők felmérései nem jutottak arra az eredményre, a hűtéstől kevesebb élelmiszer menne pocsékba. (A világon megtermelt mintegy 4 milliárd tonna élelmiszer 25-30 százaléka, 1,2-1,4 milliárd tonna egyenesen a szemétben landol.) Az amerikaiak továbbra is a megvásárolt étkek 40%-át dobják ki a kukába, ennek 40%-a a fogyasztók szintjén történik, vagyis nem a hűtőházakban, hanem miután megvették az emberek az élelmüket. A paradoxon tehát az, hogy éppen az otthoni hűtők és mélyhűtők miatt vált kényelmesebbé az ember és hajlandó több ételt vásárolni, mondván úgyis eláll. Aztán kidobja, ha megromlik a hűtőben is.

Jön a HFC-krízis
  • A hűtés ma a globális ÜHG-kibocsátásnak valamivel több, mint 16 %-ával egyenlő.
  • A hűtők kompresszoraiban lévő üvegházgázok (hidrofluorkarbonok, HFC-k) "ezerszeresen" szennyezőbbek, mint a széndioxid. (A hűtőkhöz szükséges ammónia üvegházhatása például nem számottevő). Márpedig Kínában nincsenek érvényben olyan szigorú szabályozások, mint az EU-n belül, ahol el kell szállíttatni a szelektív hulladékgyűjtőkkel a kidobott, lecserélt hűtőt, hogy szakszerűen legyen szétszerelve és hatástalanítva a gázokat tartalmazó alkatrész.
  • A nagy hűtőházakból a gázok 15 %-a is kiszivároghat, a kis hűtőknél ez az arány 2 %.
  • Egyes szakértők úgy vélik, a HFC-k a globális kibocsátás 50 %-áért lesznek felelősek 2050-ben.
Forrás: New York Times

Véleményvezér

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.
Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein

Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein 

Immár a tengereken is folyik a háború.
Jönnek a Budapest-logós Pride pólók

Jönnek a Budapest-logós Pride pólók 

Az Orbán Viktorral szembeni ellenállás kereskedelmi vetületet kap.
Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői

Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői 

Bár egyetlen gyermeket nem ért sérelem a Pride miatt a résztvevők gigabüntetést kapnak.
Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa 

A Fidesz politikusai nem tudják ott hagyni az állami zsíros bödönt.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo