Ez az alapszabály vezetne a boldogsághoz

Életünk alapszabályának a fenntarthatóságnak kellene lennie - nyilatkozta az mta.hu-nak Amano Hirosi Nobel-díjas japán fizikus, a budapesti Tudományos világfórum egyik kiemelt előadója.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Amano Hirosi
Kép:nobelprize.org

A tudós a WSF pénteki, A tudomány az innovációs ökoszisztémában című plenáris ülésén fejti ki gondolatait.  Amano Hirosi, Akaszaki Iszamu (Isamu Akasaki), valamint Nakamura Sudzsi (Shuji Nakamura) 2014-ben részesült megosztott fizikai Nobel-díjban a kék fényű LED-ek (világító diódák) feltalálásáért.

A három japán fizikus kutatásai nyomán kifejlesztett fehér fényű LED-fényforrások hatásfoka 50 százalék fölött jár, szemben a volfrámszálas izzólámpa mindössze 4 százalékával. A diódák hatékonysága jelentős energiamegtakarítást tesz lehetővé, hiszen a kék LED-ek fényessége napjainkban eléri a 300 lumen/wattot, míg a fénycsöveké csupán 70 lumen/watt. Az optoelektronika területén elért eredményeik a LED-témakörön kívül is jelentősek, hiszen kutatásaik nyomán sikerült a mobil távközlésben, radarokban és a rádiócsillagászatban alkalmazott nagyfrekvenciás nagyteljesítményű tranzisztorokat (HEMT) kifejleszteni. A LED-es technológia nélkül nem lehetne olcsó és kiváló minőségű síkképernyőket és kijelzőket sem gyártani.

"Életünk alapszabályának a fenntarthatóságnak és a boldogságnak kellene lennie. Meggyőződésem, hogy a kisebb energiafogyasztásnak köszönhetően az emberek boldogabbak lesznek" - válaszolta a Nobel-díjas kutató arra a kérdésére, hogy értékelése szerint miért fontos az általa végzett munka. A fizikus, aki korántsem csak az anyagtudományok iránt érdeklődik, kifejtette: korunk legsúlyosabb problémája a globális felmelegedés.

"Azzal is törődnünk kell, hogy egyenletesen növekvő, nagy hatékonyságú rendszereken alapuló, vagyis fenntartható társadalmat hozzunk létre. Az egyik japán elemző cég számításai szerint a világ teljes villamosenergia-termelő kapacitása már 2023-ra vagy 2025-re nem fogja tudni kielégíteni az emberiség villamosenergia-szükségletét. Ezért még 2023 előtt alacsony fogyasztású és nagy teljesítményű rendszereket kell kifejlesztenünk" - mondta a tudós.

Magyar Fenntarthatósági Csúcs 2015
2015-ben hatodszorra rendezi meg a Piac & Profit a Magyar Fenntarthatósági Csúcs konferenciát. Hatodszorra hívjuk össze a felelősen gondolkodó embereket Magyarországon, hogy megvitassuk, hol tartunk mi, magyarok tetteinkkel a fenntartható fejlődés, vagyis élhető világunk fennmaradása érdekében.
Idén a konferencia fókuszában az új globális fenntartható fejlődési program, a rendkívüli mértékű migráció és a klímaváltozás összefüggései állnak. Megvitatjuk többek között, hogy van-e mód az esélyegyenlőségre a rohamos tempójú népesedési folyamatok mellett, az élelmezésbiztonsággal és az egészséges ivóvízhez való hozzájutással kapcsolatos, növekvő mértékű problémák megoldására, hogy mi Magyarország feladata az ENSZ által szeptemberben elfogadott Fenntartható Fejlődési Célok megvalósulásában. Vegyen részt Ön is! Részletes program és regisztráció itt.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo