Éghajlatváltozás: Afrika jobban bírja

Az afrikai trópusi erdők úgy tűnik, jobban alkalmazkodnak a jövőbeni éghajlatváltozáshoz, mint az Amazonas, vagy más vidékek esőerdei - jelentette ki egy nemzetközi tudományos konferencia résztvevői.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Afrikában az elmúlt négyezer évben számos éghajlati katasztrófát elviseltek a fafajok, tehát várhatóan boldogulnak majd az elkövetkezendőkkel is - következtettek a szakemberek. Az Oxfordi Egyetemen tartott konferenciát az "Éghajlatváltozás, erdőirtás és jövő az afrikai esőerdőkben" címmel rendezték meg. Yadvinder Malhi, az egyetem ökológiaprofesszora - egyben a konferencia szervezője - szerint annak következtében, hogy Afrika éghajlata az elmúlt tízezer évben sokkal változékonyabb volt, mint például az Amazonasé vagy Délkelet-Ázsiáé, erdei kevésbé sokszínűek, mivel már eltűntek belőlük az érzékenyebb fafajok. A megmaradtak azonban alkalmazkodók, eltűrik többek közt a csapadék szeszélyességét is. (A Földön létező 380 ezer féle növényfajnak közel egyötöde áll a kihalás szélén.)

A Nyugat-Afrikára koncentráló konferencia egyik fő tanulsága volt, hogy mennyire keveset tudunk az afrikai éghajlatról a világ többi részéhez képest - jegyezte meg Malhi a BBC-nek. A Kongó-medencéből például alig akad időjárási adat. Így pedig elég nehéz megjósolni, mi várható a jövőben.

Egy másik nagy horderejű eredmény, hogy az afrikai erdőknek több a biomasszájuk és a bennük lévő fák nagyobbak, mint az Amazonas-medencében növők - közölte a BBC-vel Simon Lewis, a brit Leedsi Egyetem kutatója. Ennek egyik oka, hogy a fák hosszabb életűek, másik oka, hogy az egész erdő produktívabb. Annak ellenére, hogy a fafajok kevésbé sokszínűek, mint az Amazonas-medencében, ez még nem jelenti azt, hogy az afrikai esőerdők ne lennének biodiverzitási gócpontok. Emlősfaunájuk például hihetetlenül változatos - számos majomfaj él itt, és ehhez adódnak olyan különlegességek, mint a törpe víziló vagy az okapi - magyarázta Lewis.

Pusztuló esőerdők

Brazília a 2009-es koppenhágai klímacsúcson elkötelezte magát amellett, hogy 2020-ig nyolcvan százalékkal csökkenti az Amazonasi esőerdő irtását. 2011-ben azonban az azt megelőző évhez képest a kiirtott erdőterület 34 százalékkal nőtt. A brazil állam fokozott erőfeszítései ellenére júniusban 313 négyzetkilométer esőerdő semmisült meg, 17 százalékkal több, mint májusban.

Tavaly áprilisban rekordmennyiségű, 477 négyzetkilométernyi esőerdőt vágtak ki vagy égettek fel. Ezt követően Izabella Teixeira környezetvédelmi miniszter egy kríziskezelő bizottságot hívott életbe. Májusban ennek köszönhetően jelentősen visszaesett a pusztítás, mintegy 268 négyzetkilométerre, most azonban újra felfelé ívelő tendencia rajzolódik ki.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo