Sok szó esett az elmúlt néhány évben arról, hogy a mikroplasztik-hulladék mennyire eluralkodott az óceánokban, különösen, hogy a világcégek a környezettudatos fogyasztók nyomására felismerték a probléma súlyosságát és igyekeznek csomagolásaikat, termékeik dijzájnját az újrahasznosíthatóság elvét szem előtt tartva átalakítani.
Az italos palackok apróra töredeznek az időjárás viszontagságainak köszönhetően, aztán a halak és a madarak élelemnek nézik és megeszik őket, majd tömegesen pusztulnak el tőlük.
Azonban nem a műanyag zacskók, ételhordók, szívószálak és italos palackok adják a tengerekben hömpölygő hulladék legnagyobb csoportját, hanem a cigarettacsikkek, amik a cigaretta elszívása után megmaradnak. És az emberek nagy része elhajítja a földre, a járdára, a tengerpartra, a folyó vizébe.
Sokan elfelejtik, hogy a probléma nem csupán az, hogy a műanyag nem bomlik fel a természeti környezetben, hanem hogy amikor végre szétbomlik, a benne lévő vegyi anyagokat elfogyasztja az állatvilág. A NBC News közlése szerint tudósok a tengeri madarak 70, a tengeri teknősök 30 százalékában talált műanyagokból származó kemikáliákat.
(Business Insider, NBC)