Betiltott gázokkal károsítja az ózonréteget Kína

A műanyag habosítására használt vegyületeket használnak kínai gyárak. Csakhogy ezzel az a baj, hogy 2010 óta be vannak tiltva a klór-hidro-karbonok, mert lyukakat okoznak az ózonrétegben. Pedig a kínai kormány szigorúbban jár el az ügyben, mint régen.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ahogy arról a klímablogban februárban beszámoltunk, tudósok azt tapasztalták, hogy nemhogy gyógyulna, de inkább vékonyodik az ózonréteg. Májusban egy új elemzés jelent meg, mely azt mutatta, hogy világviszonylatban nőtt a kibocsátása a 2010-ben betiltott klór-hidro-karbon (CFC) vegyületeknek, amiket a műanyag habosításánál használnak.

A The New York Times erre kutatásba kezdett és független nyomozók segítségével megoldotta a rejtélyt: bejött a papírforma, nagyon úgy tűnik, hogy kínai gyárak a ludasak az ügyben. Ez persze nem olyan nagy meglepetés, hiszen a tudósok azt is megjegyezték a kibocsátásnövekedést hírül adó anyagukban, hogy az ok valószínűleg Kínában keresendő.

A freongázok gyűjtőnévvel is illetett gázokat -melybe a klór-hidro-karbon mellett beletartozik a hidro-klór-fluor-karbon, azaz a HCFC is- az 1987-ben elfogadott montreáli jegyzőkönyv szabályozza. Akkoriban azért szövetkeztek a nagy ipari országok, hogy fokozatosan beszüntessék az ózonpajzs elvékonyodását okozó és az ózonlyuk kialakulásához vezető gázokat, melyek az ónos esőkért is felelősek voltak.

Műanyag: civilizációnk építőköve. Sajnos.
(Fotó: Flickr/Tinker Tailor loves Lalka)

Kína azonban még mindig a világ legnagyobb poliuretán hab gyártója, és ennek előállításához a klór-hidro-karbonok alkalmazása a legolcsóbb és leghatékonyabb vegyipari megoldás.

Ha a világ országai tartják magukat a montreáli jegyzőkönyvben vállaltakhoz, akkor tökéletesen 2050-re áll helyre az ózonréteg eredeti állapota. Azonban ha bármely ország renitenskedik, ezt a célt veszélyezteti, illetve ezt a gyógyult állapotot tolja ki a jövőbe.

A kínai Környezetvédelmi Minisztérium nem kívánta kommentálni a The New York Times oknyomozó tudósítását, de tény, hogy a kínai kormány már az elmúlt években is szigorúbban járt el a CFC-ket illegálisan használó gyárakkal szemben, mint korábban.

(futurism, The New York Times)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo