Dél-Floridában a tengerszint 1992 óta több mint 10 centimétert emelkedett. A Nemzeti Óceáni és Légköri Hivatal (NOAA) előrejelzései szerint 2060-ra további 7,5 centiméteres emelkedés várható.
Az évszázad végére a Zillow kivetítései szerint 934 000 már most létező floridai ingatlan válhat a hullámsír rabjává, mintegy 400 milliárd dollár összértékben.
A Bloomberg hírügynökség Coral Gables példáját elemezte. A város tulajdonképpen Miami, illetve az agglomeráció része. Lakóinak száma közel 47 000. A városnak 75 kilométernyi partszakasza van. Ingatlanjai összértéke 3,5 milliárd dollár. A polgármester, Jim Cason munkatársaitól bekérette az adatokat arról, mennyi hajó köt ki a város csatornáit átszelő hidaknál. (Háromszázkét hajóról van szó.)
Ha a vízszint olyan magasra emelkedik, hogy a hajók nem tudnak átbújni a hidak alatt, tehát leáll a vizi közlekedés, akkor elkezdenek zuhanni az ingatlanárak, véli a polgármester, aki szerint a bólyák játsszák itt azt a szerepet, amit a kanárik a bányában. Mutatják, ha nagy baj van.
A város anyagi ellehetetlenülése nagyjából így menne végbe:
- A gyakoribbá váló áradások miatt emelkednek a biztosítási díjszabások.
- A bankok kevésbé hajlandók lakáshitelt nyújtani itteni vásárlásokhoz.
- A külföldi ingatlanvásárlók elijednek.
- Továbbzuhannak az ingatlanárak.
- Emiatt a bankok többé nem nyújtanak 30 éves futamidejű jelzálogkölcsönöket.
- A vásárlók egyre szűkülő köre újabb eladási hullámot generál.
- Ha a polgármesteri hivatal bevételei visszaesnek, nehezen tudja biztosítani az alapvető szolgáltatásokat, amik ahhoz szükségesek, hogy élhető maradjon a város.
- Ettől aztán még tovább zuhanhatnak az árak.
A következő részben megtudhatja, mi a menekülés pszichológiája, és mi fogja beizzítani az ingatlanválságot.
(Folytatjuk)