A világ polgárai klímaegyezményt akarnak

A Föld lakosságának átlagosan 54%-a tartja fontos problémának a klímaváltozást és 78% szeretné, ha érvényesülne az éghajlatvédelmi politika. De éppen a legnagyobb szennyezőknek számító társadalmakban nagyobb mértékű a globális felmelegedés iránti érdektelenség. Az is kiderült, hogy az aszályok miatt aggódnak a leginkább az emberek.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai Pew Research Center 40 országban (Magyarország nem szerepelt közöttük) vizsgálta, hogyan vélekedik a közvélemény a klímaváltozásról és a klímapolitikáról. Pakisztán kivételével a többi 39 vizsgált államban a megkérdezettek többsége fontosnak tartja, hogy az üvegházgáz-kibocsátást korlátozzák világszerte.

Hatékony klímavédelmet akarnak az emberek
(fotó: freeimages.com)

Támogatja az emissziócsökkentést?
Ország Megkérdezettek %-a (igenlő válasz)
Olaszország, Dél-Korea 89 %
Brazília 88 % Németország 87 %
Franciaország 86 %
Kanada 84 %
Japán 83 %
Ausztrália 80 %
Mexikó, Anglia 78 %
Nigéria 77 %
Kína 71 %
India 70 %
USA: 69 %
Oroszország 65 % Lengyelország, Indonézia 63 %
Törökország, Dél-Afrikai Köztársaság 56 %
Globális átlag 78 %
Az országonkénti eredmények átlaga azt mutatja, hogy az emberiség 78%-a támogatja a klímapolitikát. A szakembereket meglepte a magas érték.

Az emberiség nagy része most már a saját bőrén tapasztalja az éghajlatváltozás kedvezőtlen hatásait, legyen szó árvízről, szélsőséges időjárási jelenségekről, kánikuláról vagy hurrikánokról.

Azonban furcsa módon éppen a legnagyobb egy főre jutó ÜHG-kibocsátást produkáló országokban alacsonyabb az emberek veszélyérzete a klímaváltozás miatt (Oroszország, Ausztrália, USA). Van azonban kedvező elmozdulás: 2010-ben, a koppenhágai klímacsúcsot követő évben még az amerikaiak 37%-a mondta azt, hogy a klímaváltozás fontos probléma (ma 45%), Franciaországban az emberek 46%-a (ma 56%). Ez jelentős változásnak számít.

Miért aggódnak a leginkább?

Nem az árvizek miatt. Nem az erdőtüzek miatt. Nem az emelkedő tengerszint miatt. Nem a felmelegedő tengerekből egyre nagyobb energiát felvevő hurrikánok miatt. Hanem az aszályok miatt. Hiszen a mezőgazdák megélhetése és az agrárium életképessége függ az elégséges csapadékmennyiségtől. (A menekülthullám mögött is az aszály az egyik kiváltó ok a szakemberek véleménye szerint.)

Sajnos vannak olyan országok is, ahol csökkent az éghajlatváltozást égetően fontos problémának látók száma (ilyen Kína, Dél-Korea, Japán, Oroszország, Indonézia, Argentína és Törökország). Kínában 41%-ről egyenesen 18%-ra csökkent az aggódók aránya.

A párizsi klímacsúcs szempontjából érdekes tény, hogy a válaszolók nagy része úgy találja, a klímavédelem és a klímaváltozáshoz való adaptálódás feladatát elsősorban a gazdag országnak kell magukra vállalniuk mind politikai, mind gazdasági értelemben.

Nemek közt is van eltérés a kérdés megítélésében. Amerikában a nők 51%-a, míg a férfiaknak csak 39%-a ítélte meg úgy, hogy a klímaváltozás nagy probléma, illetve hogy az kihatással lesz az életvitelükre (nők 36%, férfiak: 23%). Az is megfigyelhető, hogy érzékenyebbek a probléma iránt az Y-generáció tagjai, mint az 50 évnél idősebbek. Az osztálykülönbségek ugyancsak bejátszanak a probléma megítélésébe: a szegényebb amerikaiak nagyobb számban tartják az éghajlatváltozást problémának.

Az amerikai republikánusoknak csak 20%-a, a demokraták 68%-a érzi súlyosnak a klímaválságot, a republikánusoknak 50%-a támogatná az emissziócsökkentést, a demokratáknak 82%-a. Előbbiek 55%-a érzi úgy, hogy életvitelében is változtatni kell, utóbbiaknak 79%-a. Hasonló, pártszimpátiák mentén meghúzódó elvi különbségek mutatkoztak Angliában, Kanadában és Ausztráliában.

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo