A természettel nem lehet tárgyalni

A természettel nem lehet tárgyalni, az a saját törvényei szerint teszi a dolgát, és nem vár senkire – mondta Brüsszelben Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár, érzékeltetve, miért olyan égetően fontos a klímaváltozás elleni küzdelem.

Csökkenteni kell az emissziót – Kép: Pixabay

A dél-koreai politikus kemény bírálatot fogalmazott meg a világ vezetőivel szemben, akik közül sokan csak a saját érdekeiket tartják szem előtt, csak arra összpontosítanak, hogy újraválasszák őket, és az utánra ígérnek támogatást a klímaváltozás elleni küzdelemhez. „Amikor azon kell majd sajnálkozni, hogy mit mulasztottunk el, akkor már késő lesz” – húzta alá Ban Ki Mun a Magyar Távirati Iroda tudósítása szerint.

A főtitkár szerint Európának ebben a küzdelemben vezető szerepet kell játszania, ezért arra szólította fel az Európai Unió tagállamainak vezetőit, hogy minél hamarabb, ha lehet, már júniusi csúcstalálkozójukon fogadják el az EU 2030-ig tartó klíma- és energiastratégiáját. Az Európai Bizottság arra tett javaslatot, hogy a tagállamok uniós szinten a jövő évtized végéig az 1990-es szinthez képest 40 százalékkal mérsékeljék az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását, és energiaszükségleteik több mint negyedét, 27 százalékát megújuló energiahordozókból fedezzék.

Ban Brüsszelben megerősítette: az a célja, hogy 2015-ben, a jövő télen esedékes párizsi klímacsúcson mindenkire kötelező érvényű megállapodást sikerüljön tető alá hozni. Mint mondta, lehet, hogy Franciaország elkötelezett emellett, ám ezt egyetlen ország sem képes egymaga megoldani, együtt kell cselekedni, a környezeti változások ugyanis nem ismerik az országhatárokat. Az ENSZ-főtitkár szerint a gazdasági szféra számára a klímaváltozás kockázatot jelent, de egyben lehetőségeket is hordoz. Ban Ki Mun arra az álláspontra helyezkedett, hogy a klímaváltozás elleni küzdelembe és a zöld technológiákba fektetett összeg nem kidobott pénz, az energiahatékonyságba fektetett összeg megtérül. (Ugyanakkor az adatok azt mutatják, hogy éppen a legszennyezőbb energiaforrás, a szén éli reneszánszát.)

Ban annak a véleményének is hangot adott, hogy a klímaváltozás elleni hatékony fellépés nem lehetséges technológiai és pénzügyi transzferek nélkül, magyarán a tehetősebb államoknak műszaki, technikai és anyagi segítséget kellene nyújtaniuk azoknak a szegényebb országoknak, amelyek szeretnének tenni a klímaváltozás ellen, de nincs meg a lehetőségük, a kellő technikai felkészültségük, tudásuk vagy éppen pénzük ahhoz, hogy tegyenek is valamit.

Nem az a gond, hogy nem lesz mit meginni
Elképesztő mennyiségű ivóvizet pazarolunk el nap mint nap, miközben a klímaváltozás következtében lassan azzal kell szembesülnünk, hogy nem lesz mivel öntözni növényeinket, itatnunk állatainkat, hűtenünk tervezett atomerőműveinket.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo