Az elemzés szerint hét tényező nehezítheti vagy erősítheti a fenntartható társadalom és gazdaság létrehozását:
- Műanyagszennyezés
- Népvándorlás és klímaválság
- Felerősödő nacionalizmus
- Online függőség
- A részvételi demokrácia felemelkedése
- Változó fogyasztói magatartások Ázsiában
- Csökkenő biodiverzitás
A válságtünetek helyi kezelése már nem elegendő ahhoz, hogy megmentsük világunkat és társadalmunkat, ezért rendszerszintű, holisztikus átalakításra van szükség. A jelentés a kormányok, vállalatok és a civil szervezetek azonnali összefogását sürgeti, enélkül csak a katasztrófába menetelünk. A befektetőknek, nonprofit szervezeteknek és a kormányzatok vezetőinek meg kell haladniuk a verseny alapú működési elvet, s a kollaboráció, a kísérletezés és a tudásmegosztás jegyében kell új eredményeket elérniük. Ilyen együttműködés nélkül aligha hozhatunk létre például olyan agráriumot, amely fenntartható módon képes lesz ellátni a 2050-re 9,72 milliárd főre bővülő emberiséget.
A műanyagszennyezés megoldásához sem elegendő a szemét begyűjtése. A probléma folytatásának is elejét kellene venni. Ehhez bioműanyagok elterjedése szükséges, és a fogyasztói szokások megváltoztatását sem úszhatjuk meg. Az „eldobhatóság kultúrájának” tagjaiként túlságosan hozzá vagyunk szokva, hogy mindenféle csomagolást kihajítunk, beleértve az italospalackokat.
A globális migráció a legóvatosabb becslések szerint is legalább százmillió ember elvándorlását jelentheti, ami geopolitikai egyensúlytalanságot kelthet.
A biodiverzitás megvédéséhez és fejlesztéséhez skálázott, hamar nagy volumenre helyezhető projektek kellenek, melyek rendszerszinten orvosolják a problémákat. Tudósok szerint a napjainkban végbemenő fajpusztulás ezerszer gyorsabban zajlik, mint az ember földi jelenlétét megelőző korszakokban.
A Forum for the Future jelentése hangsúlyozza, hogy nem a távoli jövő trendjeiről beszélünk, hanem olyan válságjelenségekről, melyek nagyon is rá fogják nyomni bélyegjüket a 2020-as évekre.
Látszólag kakukktojásnak tűnik a listában az online függőség, pedig okkal van ott. Életvitelünket egyre inkább az interneten éljük, ez képernyő-függőséget okoz, és roncsolja mentális egészségünket. Ezzel romlik a társadalmi kohézió is, márpedig egy fragmentált, szétesett, virtuális világokba menekülő lakosság hogyan foghat össze a fizikai környezete megmentése érdekében?
A hét tényezőt tartalmazó listából talán az egyetlen pozitívum a részvételi demokrácia erősödése. Az emberek egyre inkább hallatják hangjukat a számukra fontosnak érzett kérdésekben – például a klímaváltozás ügyében –, és emiatt valószínűleg jelentősen megerősödik a részvételi demokrácia a következő években.
(Sustainable Brands, wikipedia)