Termékekre váltott kutatást támogatna az NKTH

Az innovációra befolyó járulékot a kormányzat kezelje a jogszabályban előírtak szerint és hasonló mértékű költségvetési pénz hozzáadásával finanszírozza a K+F tevékenységet - érvelt egy konferencián a kamara elnöke.

Néhány száz méternyire az ELTE Természettudományi Karának alapkutatásokkal is nemzetközi színvonalon foglalkozó tanszékeitől a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal elnöke, valamint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke egy rendezvény sajtótájékoztatóján  nem sok életesélyt adott a hazai akadémiai kutatásoknak. A kormányzati intézmény az ELTE TTK-val szomszédos Infoparkban, november 9-én szervezett tanácskozást Tudomány és gazdaság címmel, ennek sajtókonferenciáján Parragh László MKIK-elnök arra szólította fel a kormányzatot és a költségvetésbe még beleszólni képes országgyűlés képviselőket, hogy tartsák, tartassák be saját jogszabályukat, s az innovációs adóként befizetett vállalati hozzájárulásokkal azonos összeget utaljon át a büdzsé is a K+F finanszírozására. Boda Miklós NKTH-elnök ugyan közölte, hogy tavaly a tervezetthez képest több innovációs járulék folyt be, s valóban nem forgatták vissza megfelelő időben a pénzt a szabályokban előírt célra, de tavaly még magyarázható volt ez a magatartás. Ha az idén is ez történik, akkor azonban már nem lesz az. Mind Parragh László, mind Boda Miklós termékekre váltható innovációt és annak költségvetési támogatását tudja csak elképzelni Magyarország esetében, az NKTH-elnök ráadásul úgy találja, hogy a korábbi tudományos eredmények hasznosíthatósági lehetőségeinek megkeresése érdemes koncentrálni. Parragh László is ilyen alapon képzeli el a kitörési pontokat, s ennek kell alárendelni a forrásokat is.

Ugyancsak a sajtótájékoztatón fejtette ki - a két elnökével nem minden tekintetben egyező - véleményét a gazdasági tárca politikai államtitkára, Dióssy Gábor, aki szerint természetesen nélkülözhetetlen az állam szerepe, orientáló, szabályozó funkciója a K+F-ben, ám amint a világ fejlett részén, nálunk is a vállalkozásoknak kell egyre nagyobb részt vállalni. A fejlett államokban többszörös az az összeg, amellyel finanszírozza közvetve és közvetlenül is az üzleti környezet saját intézményrendszerében, illetve a kutatóhelyeken folyó kutatás-fejlesztést. Az állam pedig a kutatásbarát környezet és szabályozás kialakításához, a befektetések ösztönzéséhez segít hozzá.

Magán a konferencián az NKTH ismertette, hogy nyolc pályázati programot indított el, 2004-ben 35 milliárd forintos, 2005-ben 47 milliárd forintos költségvetési forrást felhasználva.

Véleményvezér

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo