A pályázati záró egyeztetés előtt álló programban a város lakott, perem- és külterületi részein 95 százalékos lesz a csatornázottság az építkezés 2010. december 31-ei befejezése után - mondta Csabai Lászlóné, a település polgármestere. Az érintett lakók társulati tagként ingatlanonként 126 ezer forint anyagi hozzájárulást fizetnek a szennyvíz-hálózat kialakításához, ez az összeg a teljes költség egynyolcada.
A 15 milliárd forint összértékű térségi projekt során minden utcában kiépül a szennyvíz-hálózat, s elvégzik Nyíregyháza úgynevezett főnyomó csővezeték-rendszerének rekonstrukcióját is - közölte a tervekkel kapcsolatban Mikó Dániel, a Nyírségvíz Zrt. munkatársa. Távvezeték épül a város két szennyvíztisztító telepe közé a kapacitás egyenlő terhelésére, továbbá a 2-es számú telepet korszerűsítik, s a közeli Kálmánháza, Kótaj és Nyírpazony szennyvízét is a két telepen tisztítják majd meg. A jelenlegi szennyvíz-átemelőket emellett a település teljes területén ellátják szagtalanítóval. (Bár a vízellátás biztosítása kötelező önkormányzati feladat, a közműcégek állami tulajdonban vannak, amelyeket az új vagyontörvény alapján akár száz százalékban is privatizálhatnak - ezen változtatna kétszáz helyhatóság.)
Segítséget kapnak a résztvevők
A projekt vezetői szeretnék, ha valamennyi lakos csatlakozna és anyagi részt vállalna az uniós projekt megvalósításából, hiszen később, önerőből nem lesznek képesek utcájuk csatornázására. Jelenleg már csak két külterületi részen, Borbányán és Kistelekiszőlőben vannak viták, mert az építkezéshez több ingatlannál területátadásra van szükség.
A szervezők a kerítés, vagy közműáthelyezések költségét átvállalják, míg a Nyíregyházi Polgármesteri Hivatal a városrendezés eszközeivel, így terület-átsorolással, telekmegosztással, e költségek megtérítésével, vagy a kisebb telkek esetében építési engedély-kiadás garantálásával segít az érintetteket a viták rendezésében, a megállapodás megkötésében.
Egyetlen dolog nem lehetséges: a szükséges területátadás esetében nincs mód a telekrész önkormányzati megvásárlására, hiszen az tiltott a beruházás esetében - közölte a polgármester. (Magyarországon közel kétmillió lakásban nem garantált a tiszta ivóvíz és a lakások csak 67 százaléka csatornázott.)