Az Európai Unió által támogatott Európai Területi Együttműködés keretében Ausztria és Magyarország gazdasági, társadalmi, kulturális és környezetvédelmi kapcsolatainak elmélyítését és ezáltal a térség versenyképességének erősítését szolgálja a 2007-2013-ra datált, valójában most induló együttműködési program. A közös tervekről és az elmúlt hétéves időszak értékeléséről az ausztriai településen tartottak konferenciát.
A két állam területén közel 4 millió ember közös gondolkodásához és munkájához ad pénzügyi keretet a határon átnyúló program - emelte ki Újhelyi István. Az ÖTM államtitkára a kulturális, társadalmi, gazdasági és környezetvédelmi együttműködéseket említette főbb finanszírozandó területekként.
A fő cél: biztosítani a fenntartható fejlődés programját, javítani az itt élők életminőségét. Ehhez szervesen hozzátartozik "a kulturális együttműködés, a környezet megóvása, és azok a gazdasági programok, amelyek az elmúlt évtizedekben vagy évszázadokban kialakult regionális egyenlőtlenségeket igyekeznek kiegyensúlyozni" - hangsúlyozta. A két ország európai területi együttműködésének sikeréhez elengedhetetlen a kiforrott stratégia, a közös célkitűzés és a megvalósítást szolgáló stabil intézményrendszer. (A Nagy Phare könyv megjelenésével és egy konferenciával végleg lezárult a Phare program többéves magyarországi története.)
Korábbi együttműködésre építenek
A magyar állam 34,5 millió euróval járul hozzá a 101 milliós, hétéves költségvetéshez. Ausztria összesen 48 millió eurót fordít a programokra, a többi pedig az osztrák és a magyar pályázók önrészéből származik majd a magyar-osztrák határon átnyúló elképzelések megvalósításához.
Hans Niessl a sajtókonferencián emlékeztetett arra, hogy Magyarország és Ausztria között régóta széleskörű az együttműködés. A nyugat-magyarországi megyék, vagyis Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala, továbbá Burgenland, Alsó-Ausztria déli része, illetve Kelet-Stájerország a határon átnyúló program célterülete.
A tartományfőnök megemlítette, hogy ebben a határtérségben az elmúlt években a turizmus, a kultúra vagy a gazdaság területén számtalan fontos közös program valósulhatott meg. A jövőben ez a térség "nemcsak együtt fog fejlődni, de össze is nő" - hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a régióban az EU-átlagot meghaladó gazdasági növekedés a környezetvédelem szem előtt tartásával folytatható. A gazdasági növekedés mellett a társadalmi, szociális szempontokra is figyelemmel kell lenni - fűzte hozzá. (A határmenti együttműködéseket támogató Interreg III A programban támogatást nyert 'Partnerség 2007-2013' projekt 2006 tavaszán indult.)
Fontos a jó közlekedés
A határon átnyúló együttműködés programjának osztrák részéből 29 milliót Burgenland tartomány ad, a tervezetek uniós finanszírozása pedig elérheti a 85 százalékot. Hans Niessl kiemelte a tervek közül a Pannon vízbázis védelmét szolgáló tervezetet, a két országbeli települések közti utak építését, a természetvédelmi területeket, a kultúra területét érintve pedig említést tett arról, hogy Ausztriában 2009 Haydn éve lesz, és a programba Magyarországot is bevonják.
Az MTI kérdésére, hogy miként lehet felszámolni a határnyitás után egyes burgenlandi településeken kialakított közlekedési akadályokat, Hans Niessl közölte: a közös programoknak éppen az az egyik fontos célja, hogy tovább csökkenjenek a közlekedési akadályok a két ország között. Hozzátette, hogy a helyi kezdeményezésű jelenségeket felülről nem lehet megszüntetni. (Az euro-regionális együttműködés egyik előny abból származik, hogy a "méretgazdaságosság" perspektivikus dimenziót jelentenek a gazdasági élet helyi szereplői számára.)