A terv a mikro- és kisvállalkozások, a helyi szolgáltatások, az önkormányzati közszolgáltatások és a humán erőforrás fejlesztési céljait határozza majd meg az érintett, az együttesen 78 ezer lakosú térségben - mondta Tisza András, a programkészítésben közreműködő Híd az Együttműködésért Társadalmi Gazdasági Tanácsadó Kht. ügyvezető-igazgatója.
Nyíregyháza és Nagykálló esetében, a két település külterületi részeire, tanyáira vonatkozik a készülő befektetési koncepció, de a két, mintegy 120 ezer lakosú nagyváros fejlett gazdasági hátterét is figyelembe veszik a számításba jöhető beruházások kijelölésénél. (Az ilyen jellegű programokra szükség van, hiszen egyre inkább növekszik az országon belüli területek közötti különbség.)
Milliárdok kerülhetnek a térségbe
A fejlesztési stratégia elkészítésére a Híd Kht. és a XXI. Század Egyesület konferenciasorozatot rendez április 3-ig az érintett körzetben, hogy az érintett lakosságot is bevonják a stratégia készítésébe. A fejlesztések gesztora, a megalakult Nyírség Helyi Közösség a Leader program megvalósítói közé szeretne bekerülni a készülő koncepcióval.
Ebben az esetben az elnyerhető 2,1 milliárd forint fejlesztési forrásra pályázatot írnának ki befektetők részére, és megtöbbszörözhetnék azok saját forrásával a rendelkezésre álló összeget. Tisza András szerint harminc-nyolcvan százalék arányú támogatást adnának a beruházásokhoz, és pályáznának további térségi operatív programokra is.
Az ügyvezető-igazgató szerint így 2013-ig akár öt-hat milliárdos fejlesztésre is sor kerülhetne a Nyíregyháza és Nagykálló környéki településeken. (Összefogtak a Hortobágy jövőjéért is, a cél, hogy nagyobb lobbyerővel fellépve, több - egymást kiegészítő - támogatást nyerjenek a térségbe. Bár a fő vonal a turizmus marad, elképzelhető, hogy a biogazdálkodás lesz a meghatározó fejlődési irány.)