A jelenlegi kiírások közel háromnegyede kis- és középvállalkozásoknak (kkv) szól, míg a fennmaradó egynegyed része pedig azokat a nemzetközi vállalatokat célozza meg, akik szolgáltató-központokat telepít be az országba. A pályázatokra nagy számba várják a mikro-, és a családi vállalkozások jelentkezéseit - mondta Kóka János a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) vezetője.
Pályázati ablakok
A GOP öt pályázatában közel 10 milliárd forint vár szétosztásra, míg a KMOP tükörpályázatai 3,5 milliárdos kerettel bírnak. A kiírások technológia-korszerűsítésre, szolgáltató-központok létrehozására, folyamat-menedzsment támogatásra, irányítási rendszerek bevezetésére, és e-szolgáltatások támogatására vonatkoznak. A támogatási intenzitás a GOP esetében 30-50 százalék, míg a KMOP esetében 20-50 százalék között ingadoznak.
A 2007-2009-es, az ÚMFT első két évben összesen 35 ezer vállalkozás forráshoz jutását segíti elő. A visszatérítendő és a vissza nem térítendő támogatások elnyerése egyfajta üzletkötés a nyertes pályázókkal, hiszen minden esetben feltételekhez szabjuk az uniós forrás megszerzését. Ez lehet például növekedési garancia, vagy foglalkoztatási garancia - foglalta össze az új filozófia lényegét Bajnai Gordon, az NFÜ vezetője, az ÖTM minisztere.
Slágerek
A korábbi GOP pályázatokra általánosságban elmondható, hogy a sokak által szigorodónak vélt feltételek és a támogatási intenzitás csökkenése nem tántorította el a cégeket a pályázástól. Több ezer pályázat érkezett be eddig az NFÜ-höz, számos pályázati ablakot túljegyeztek, a minimum túljegyzés 120 százalékos volt, de akadt olyan is, ahol több mint ötszörös volt.
Nagy volt a pályázási kedv szórása a régiók között. A Dél-alföldi régió volt a legaktívabb, onnan érkezett a legtöbb beadvány, viszont az Észak-magyarországi régió kapta eddig a legtöbb forrást. A legkevésbé aktív régió a Dél-Dunántúl volt - közölte Bajnai.
Az adminisztráció csökkentése, a korábbi pályázati rendszer megfordítása - a kiválasztást követő igazoló papírok benyújtása - jót tett a pályázatok átfutási idejének. A cél, hogy minél egyszerűbb legyen az ötlettől a pénzhez jutásig tartó rögös utat végigjárni - vélekedett Kóka. Egyes normatív pályázatok esetében 3-4 hétre redukálódott az elbírálási idő.
Szintén fontos változás, hogy a 10 millió forint alatti pályázatok esetében nincs már szükség biztosítékra, egyes esetekben 50 millió alatt sincs. Ezen összeg felett pedig a korábbi biztosítéki díj felét kell megfizetni.