Nagy gondban lennénk az EU támogatása nélkül

A gazdaság élénkítésére és a válság negatív hatásainak leküzdésére Magyarországnak elsősorban az uniós források felhasználására kell támaszkodnia, más országokhoz hasonlóan mi nem válaszolhatunk a kihívásokra a költségvetési hiány szabadon engedésével - hangoztatta pénteken Burány Sándor, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium államtitkára egy szombathelyi vállalkozói fórumon.

"Alapvetően a meglévő pénzekre és az uniós forrásokra kell támaszkodnunk, éppen ezért volt szükség az uniós források felhasználásán belül azokra az átcsoportosításokra, amelynek köszönhetően a magyarországi kis- és középvállalkozások számára 2009-2010-ben 1400 milliárd forint fejlesztési forrás áll majd rendelkezése és amelyből már 560 milliárd forint vált hozzáférhetővé" - mondta az államtitkár. A források bővítésén túl olyan jogszabály változásokat is végrehajtottak a parlament támogatásával, amelyek sok tekintetben egyszerűsítik a ma még bürokratikus eljárásokat, szavai szerint ilyen például az építési engedélyek megszerzésének egyszerűsítése, amely parlamenti elfogadás előtt áll.

Tájékoztatása szerint az 560 milliárd forint amely már hozzáférhető, mikrohitel, forgóeszköz hitel, beruházási hitel, valamint hitelgarancia és a Széchenyi Kártya megduplázott kamattámogatásán keresztül vehető igénybe. Ez utóbbi mikrohitel keretét közel 50 milliárd forintra, a beruházási hitelkeretet 50 milliárd forintra, a forgóeszköz hitel keretét pedig 140 milliárd forintra növelték, az MFB által nyújtható hitelek összesen 160 milliárd forintot tesznek ki, míg az Új Magyarország Hitelgarancia program keretében több mint 28 milliárd forint, a Garantiqa Hitelgarancia keretében pedig összesen 900 milliárd forint, a korábbi hitelkeret duplája áll rendelkezésre, akár a hitelösszeg 80 százalékáig.

A devizahitelekre nem használható fel az uniós pénz

Burány Sándor szólt azokról a támogatási lehetőségekről is, amelyeket a munkahely megtartása érdekében vezettek be, amelyre a bérek és bérköltségek átvállalásával több forrásból eddig összesen 56 milliárd forintot fordítottak. Az államtitkár kiemelte, biztató előrelépések történtek az építőiparban tapasztalható lánctartozások megakadályozására is, az erről szóló törvényjavaslat - amelynek záróvitája hétfőn lesz a parlamentben - az ellenzéki pártok támogatását is élvezi.

A fórumon megjelent vállalkozók elsősorban a pályázati elbírálás lassúságát kifogásolták, illetve azt, hogy devizában felvett hiteleiket miért nem lehet állami, vagy uniós támogatással kedvezményes módon forint hitelre átváltani. Burány Sándor válaszában elmondta: a munkahelymegtartó támogatások iránt többszörös az igény, ezért késik az elbírálás, a devizahitelek kedvezményes átváltására pedig csakugyan nincs, és egyelőre nem is lesz lehetőség, erre nem használhatók fel uniós források.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo