A mezőgazdasági üzemek korszerűsítéséhez nyújtott hitelek, illetve a lízing kamatának felét átvállalja az állam, illetve készfizető kezességet is vállal támogatásként - a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter erről szóló rendelete a Magyar Közlönyben jelent meg. A kamattámogatás szeptember 5-étől a következő fejlesztésekhez jár:
- gépek és technológiai berendezések beszerzése,
- az állattartó telepek korszerűsítése,
- a termékfeldolgozást szolgáló beruházások, illetve a gépek és berendezések lízingbe vétele.
A kamattámogatás jár a beruházási hitelhez és a lízingdíjhoz egyaránt, de támogatásként készfizető kezességet is vállal az állam. (A Lízingszövetség évek óta küzd azért, hogy az uniós pályázatokon Magyarországon is igénybe lehessen venni a lízing társfinanszírozást, csakúgy, mint az EU többi tagállamában. Most, hogy az illetékes EU bizottság is megerősítette a lízing alkalmazásának lehetőségét, a GKM és az FVM is zöld lámpát ad ennek a finanszírozási formának.)
A kamattámogatás - kapcsolódjon hitelhez vagy lízinghez - a kamat felét jelenti, feltéve, hogy az ügyleti kamat nem magasabb, mint a három havi BUBOR - jelenleg 8,59 százalék - plusz 2 százalék.
A támogatott beruházásnak a következő feltételek valamelyikének kell megfelelnie: a fajlagos termelési költség csökkenése, a termék minőségének javulása, a higiéniai és állatjóléti körülmények javulása, illetve a vállalkozás tevékenységének diverzifikálása. A beruházásnak a hitel- illetve lízing szerződés megkötésétől számított egy éven belül be kell fejeződnie, és 5 évig rendeltetésszerűen kell működnie.
A támogatott hitel összege 2-400 millió forint lehet termelőnként, míg a termelő csoportoknál 750 millió forint a felső határ. A hitel futamideje pedig 5-7 év, legfeljebb egy év türelmi idővel. A lízing futamideje legalább 3 év, és feltétel, hogy a futamidő végén a lízingbe vevő tulajdonába menjen át az eszköz. A készfizető kezesség a hátralékos tőke és az egyéves ügyleti kamat 80 százalékára terjed ki.