A KEOP 2007-2008-as keretéből még mintegy 21,5 milliárd forint áll a pályázók rendelkezésére. Ebből megújuló energiahasználatra 12 milliárd, energetikai hatékonyság fokozására 8 milliárd forintot, harmadik feles finanszírozásban pedig 1,5 milliárd forintot használhatnak fel. Az Energia Központ Kht. az országos rendezvénysorozattal, a pályázati feltételek egyszerűsítésével, valamint a pályázói kör kiterjesztésével segíti a pályázókat a források minél nagyobb hányadának felhasználásában. Október 15-től december elejéig a KEOP-ra összesen 26 pályázat érkezett. A workshopokon zajló tanácsadás eredményességét tükrözi, hogy a benyújtott 26 pályázatból csupán 4-et utasítottak el, amely jelentős javulást mutat a korábbi arányokhoz képest.
A pályázati feltételek változtatásainak egyik legfontosabb eleme a pályázói kör kiterjesztése volt. Azzal, hogy a kis- és középvállalkozások is lehetőséget kaptak arra, hogy részt vegyenek a KEOP pályázatokon, a potenciális pályázók köre jelentősen bővült. - írja az Energia Központ Kht és a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség közös közleményében.
Eredmények
A KEOP-2007-4.1.0 "Hő és/vagy villamosenergia-előállítás támogatása megújuló energiaforrásból" című konstrukcióra október közepétől decemberig összesen 12 új pályázati anyag érkezett. A pályázatokhoz kapcsolódó összes beruházási költség összesen 2 milliárd 295 millió 400 ezer forintra rúg, amiből az igényelt támogatás összege 939 millió 486 ezer forintot tesz ki.
A benyújtott pályázatok téma szerinti megoszlása:
- Vízenergia-hasznosítás: 2 db
- Biomassza-felhasználás: 4 db
- Napenergia hasznosítás: 3 db
- Egyik kategóriába sem sorolható: 3 db
Mivel a KEOP pályázati kiírás változtatásainak egyik legnagyobb horderejű eleme az volt, hogy a módosítások után kis- és középvállakozások is pályázhattak a konstrukcióra, érdemes górcső alá venni a pályázók jogi státusát. A 12 új pályázó közül 1 nonprofit és 1 költségvetési szervezet nyújtott be anyagot, a fennmaradó 10 pályázó mindegyike vállalkozás volt.
A beérkezett pályázatok státusza:
- Bíráló Bizottsági döntés előtt áll: 3 db
- Formai ellenőrzés során elutasított: 4 db
- Értékelés alatt áll: 1 db
- Hiánypótlás kiküldése megtörtént: 3 db
- Formai ellenőrzés alatt áll: 1 db
A KEOP-2007-5.1.0 "Energetikai hatékonyság fokozása" címmel kiírt konstrukcióra október közepe óta összesen 10 pályázat érkezett. Ezek összes beruházási költsége eléri az 1 milliárd 358 millió 472 ezer forintot, amiből az igényelt támogatás 626 millió 557 ezer forint. A pályázók között 2 nonprofit szervezet, 6 költségvetési szervezet és 2 vállalkozás szerepel.
A benyújtott pályázatok téma szerinti megoszlása:
- Energiafelhasználás csökkentése: 9 db
- Távhőellátás primeroldali energiahatékonysági korszerűsítésére: 1 db
A beérkezett pályázatok státusza:
- Bíráló Bizottsági döntés előtt áll: 2 db
- Értékelés alatt áll: 4 db
- Hiánypótlás kiküldése megtörtént: 2 db
- Formai ellenőrzés alatt áll: 2 db
A KEOP-2007-5.2.0 "Harmadik feles finanszírozás" címmel kiírt konstrukcióra október közepe óta négy pályázati anyag érkezett. Ezek összes beruházási költsége 165 millió 244 ezer forint, amiből az igényelt támogatás 17 millió 520 ezer forint. A pályázók mindegyike vállalkozás volt. A pályázati anyagok mindegyikének megítélt a támogatást.
A benyújtott pályázatok téma szerinti megoszlása:
- Világításkorszerűsítés: 2 db
- Fűtéskorszerűsítés: 2 db
Az egyes állomásokon az Energia Központ Kht. munkatársai a potenciális pályázóknak összefoglalták a 2008-ban összegyűjt pályázatkezelési és ügyfélszolgálati tapasztalatokat. A potenciális pályázóknak, a pályázatíróknak és a projektek megvalósításában résztvevő tanácsadóknak egyaránt bemutatták a sikeres pályázatok elkészítéséhez kapcsolódó szakmai ismereteket és gyakorlati tanácsokat.
A nyertes pályázóknak "A projekt megvalósítási és fenntartási szakaszának követelményei" címmel minden helyszínen munka-megbeszélést tartottak. Ennek legfontosabb célja az volt, hogy segítséget, információkat adjanak a kedvezményezetteknek a projekt megvalósítási szakaszában felmerülő kötelezettségeik teljesítéséhez, szabályos lebonyolításhoz, és ezzel is csökkentsék a lehetséges kockázatokat.
Az elutasított pályázóknak "A támogatható projektek elkészítéséhez szükséges ismeretek" címmel minden helyszínen munkamegbeszélést tartottak Ezek célja, hogy segítséget, információkat nyújtsanak a pályázati kiírások céljaihoz illeszkedő projektek benyújtóinak, akiknek anyagát formai vagy tartalmi okokból elutasították. A szakemberek ezzel adtak új lendületet a projektgazdáknak ahhoz, hogy pályázatuk másodszorra sikerrel szerepelhessen.