A régió országai összesen mintegy 266 milliárd euró lehívható kerettel rendelkeznek, melynek nagy része a Strukturális, kisebb hányada pedig a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési, valamint Halászati Alapokból származik. Ennek több mint felével Lengyelország és Csehország gazdálkodhat, Magyarországgal és Romániával kiegészülve pedig közel 80 százalék áll ezen országok rendelkezésére.
A régió országai a rendelkezésre álló 266 milliárd eurós forráskeretből összesen csaknem 30 milliárd eurót, vagyis a források több mint 11 százalékát kötötték le 2007-08-ban. Magyarország a felhasználható keret 25 százalékát kötötte le, ami egyedülállóan magas érték a közép-kelet-európai régióban. Hazánk mellett Csehország és Szlovénia halad jól a források lekötésével, 23-23 százalékos lehívási aránnyal. Az átlag alatt marad azonban Lengyelország és Románia 3 illetve 9 százalékkal.
„A dokumentum rávilágít arra, hogy milyen lényeges különbségek vannak a régiónkban az egyes országok uniós forrásfelhasználásai között. A tény, hogy hazánk élen jár a források lekötésében bizakodásra ad okot - azonban nem szabad elfeledkeznünk arról, hogy bár csak az elköltött forrás képes gazdasági hatásokat előidézni, mégis fontos az, hogy az uniós pénzek a stratégiai szempontból megfelelő helyen és hatékonyan kerüljenek felhasználásra" - állapítja meg Várnai Éva, a KPMG EU és kormányzati tanácsadásért felelős regionális partnere.
Mire költjük a támogatásokat?
A vizsgált időszakban a régióban a közlekedés-, valamint a környezeti és humánerőforrás-fejlesztés tartoztak a főbb fókuszterületek közé - a régió országai e három területre fordították a rendelkezésre álló keret több mint 50 százalékát. Ezt kiegészítve a negyedik és ötödik legnépszerűbb fejlesztési területtel (gazdaság- és vidékfejlesztés) 83 százalékra emelkedik a lekötött összeg aránya, ami csaknem 25 milliárd eurót jelent. Magyarország a legtöbb forrást a közlekedés-, a gazdaság- és a vidékfejlesztés területén használta fel 2007-08-ban, összesen mintegy 6,5 milliárd euró értékben.
A vizsgált 10 ország ezidáig az egészségügyi és energetikai beruházások támogatására fordította a legkevesebbet - igaz, hogy a legszűkebb forrás is ezeken a területeken áll rendelkezésre. Magyarország az egészségügyre fordítható keretek közel felét már lekötötte, és energetikai beruházásaink is előrehaladottabbak, mint a régió legtöbb országában. Várnai Éva szerint Magyarországon a források lekötésének ütemét elsősorban a kutatás-fejlesztés és a humánerőforrás-fejlesztés terén kellene felgyorsítani.