A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium honlapjának tanúsága szerint az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból az állattartó telepek széles körű korszerűsítésére, illetve a technológiai fejlesztésekre lehet uniós forrásokból vissza nem térítendő támogatást nyerni.
Széles körű felhasználás
Az első meghirdetett támogatás célja az állattartó telepek korszerűsítése annak érdekében, hogy azok megfeleljenek a trágyaelhelyezésre vonatkozó előírásoknak, javuljon a takarmányozási, illetve műszaki színvonaluk, állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági helyzetük, infrastruktúrájuk, valamint az ott dolgozók munkakörülménye és munkahatékonysága.
A támogatás így számos különféle célra igénybe vehető, például a telepen képződő trágya kezelését, tárolását, részbeni feldolgozását és felhasználását szolgáló gépbeszerzésre, épített és beépített technológiai és infrastrukturális beruházás megvalósítására. De ugyanígy állati férőhelyek kialakítására, az állattartás és -szállítás minőségének javítására és a telepi állat-egészségügyi helyzetet, illetve a nyomon követhetőséget javító beruházások céljára is.
A gépbeszerzési tevékenységre igényelhető támogatás mértéke nem haladhatja meg a gép számlával igazolt beszerzési árának, de legfeljebb a gépkatalógus szerinti referenciaárnak a 40 százalékát; a kedvezőtlen adottságú területekhez (KAT) tartozó településeken a gép-referenciaár 50 százalékát. Nitrátérzékeny területen megvalósuló beruházás esetén a 2008. április 30-áig elvégzett műveletekre egységesen a gép-referenciaár 75 százaléka számolható el. (A 2001-ben hatályba lépett úgynevezett "nitrátrendelet" meghatározta Magyarországon a nitrátérzékeny területen lévő települések listáját, és ezeken szabályozta a mezőgazdasági tevékenységet folytatók gazdálkodását a vizek mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezésének a megakadályozása, illetve a szennyezés csökkentése érdekében.)
Az épített és beépített technológiai beruházásra igényelhető támogatás mértéke nem haladhatja meg az elszámolható kiadás 40 százalékát (KAT-településen az 50 százalékát). A nitrátérzékeny területeken - a gépbeszerzéshez hasonlóan - 75 százalék lehet akkor, ha a művelet 2008. április 30-áig megvalósul. Az ebbe a körbe tartozó pályázatok esetében a tevékenységtípus alapján elszámolható kiadásoknak - az egyéb elszámolható kiadások nélkül - el kell érniük az elszámolható kiadás 50 százalékát. Tevékenységtípus alapján állattartó telepenként legalább 2 millió, legfeljebb 750 millió forint kiadás számolható el.#page#
A telepi infrastruktúra fejlesztésével kapcsolatos tevékenységre igényelhető támogatás mértéke szintén nem haladhatja meg a már ismert 40, 50, illetve 75 százalékos határokat.
Az eddig felsoroltakban meghatározott kiadásokra vonatkozó támogatási kérelem benyújtását megelőző költségek is elszámolhatók, de a beszerzés időpontja nem lehet korábbi, mint 2007. január elseje, és az e kiadások felmerülésének időpontja nem lehet a kérelem benyújtását megelőző 12 hónapnál régebbi.
GOP, másképpen
Az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból finanszírozott másik kiírás, a technológiai támogatás jól párhuzamba állítható a gazdaságfejlesztés operatív program (GOP) mikro- és kisvállalkozásoknak szánt technológiai kiírással, természetesen az ágazatra jellemző speciális kitételekkel. A most megjelent technológiai pályázat célja a mezőgazdasági üzemek korszerűsítése, a mezőgazdasági gépállomány korösszetételének javítása környezetbarát (energiatakarékos) gépek és technológiai berendezések beszerzése révén.
A támogatásra jogosultak a mezőgazdasági termelők, ha a TEÁOR szerinti növénytermelési, állattenyésztési, vegyes gazdálkodási, valamint mezőgazdasági szolgáltatási tevékenységet végeznek; ezenfelül a Termelői Értékesítő Szövetkezetek (TÉSZ), valamint a termelői csoportok.
A mezőgazdasági termelők azonban a támogatást csak abban az esetben vehetik igénybe, ha a mezőgazdasági tevékenységből származó éves nettó árbevételük - a kérelem benyújtását megelőző lezárt gazdasági évet tekintve - eléri, vagy meghaladja az összes árbevétel 50 százalékát; valamint a beruházással érintett mezőgazdasági üzem mérete meghaladja a 4 EUME-t, azaz európai mértékegységet (1 EUME 1200 euró standard fedezeti hozzájárulással egyezik meg).
Ezek a feltételek nem vonatkoznak az induló vállalkozásokra. Igaz, a támogatási kérelem benyújtásával egyidejűleg nyilatkozatban vállalni kell, hogy legkésőbb a beruházás befejezését követő első teljes naptári évben az induló mezőgazdasági vállalkozás meg fog felelni az egyéb vállalkozókra vonatkozó feltételeknek.
Az ügyfél által igényelhető támogatás összege támogatási időszakonként legfeljebb 200 millió forint lehet. A támogatás mértéke a beruházás összes elszámolható költségének legfeljebb 25, a kiemelten támogatott gépek esetén legfeljebb 35 százaléka.
Teljes cikk a Piac és Profit Magazin májusi számában...