Magyarország három évvel ezelőtti uniós csatlakozása megnyitotta az utat az EU fejlesztési alapjai által biztosított támogatások felé. A következő, 2013-ig terjedő időszakban Magyarország az Új Magyarország Fejlesztési Terv 15 operatív programjának céljai, a foglalkoztatás bővítése, illetve a tartós növekedés feltételeinek megteremtése érdekében veheti igénybe ezeket a forrásokat.
A pályázatokhoz kapcsolódó biztosítékok
A támogatási szerződés általában előírja, hogy a támogatás kedvezményezettje adjon biztosítékot, ami lehetővé teszi az elnyert és kiutalt pénz visszavételét, amennyiben a pályázó nem tesz eleget a kötelezettségeinek. A biztosítéktól csak a kutatás-fejlesztésre és innovációra irányuló, illetve a kis összegű (10 millió forint alatti) támogatások esetében lehet eltekinteni. (Nem gazdasági társaságok - például költségvetési szervek, önkormányzatok, egyházak, alapítványok és ezek szervezetei - szintén nem kötelesek biztosítékot nyújtani.)
Beruházási projektek esetében a biztosítékokat legkevesebb egy évig kell fenntartani. Ha a támogatási összeg nem haladja meg az 50 millió forintot, a biztosítékra csak a megvalósítási időszakban van szükség, a fenntartási szakaszban (általában három év) nem. Az 50 millió forintot meghaladó támogatással megvalósuló projektek esetében a fenntartási időszakra is szükség van biztosítékra, de a megvalósítási időszakhoz képest 50 százalékkal csökkentett mértékben.
A pályázatokkal kapcsolatos - a pályázók jelentős része szempontjából kedvező - új fejlemény, hogy a bankgarancián, kezességvállaláson és garanciabiztosításon kívül immár ingatlanra vagy ingóságra bejegyzett jelzálogjog is használható biztosítékként.
Vagyonbiztosítás - mire kötik?
A kedvezményezettnek általában egyaránt vagyonbiztosítást kell kötnie a jelzáloggal terhelt ingatlanra vagy ingóságra, illetve a támogatás nyomán beruházással megvalósuló vagyontárgyra is.
- Beruházási támogatással megvalósítható vagyontárgyak (az eddig megjelent pályázatok esetében):
- eszközbeszerzés,
- az eszközbeszerzéshez kapcsolódó infrastrukturális és ingatlan beruházás,
- az eszközbeszerzéshez kapcsolódó gyártási licenc, gyártási know-how beszerzések,
- információs technológia-fejlesztéshez (online megjelenés, e-kereskedelem és egyéb e-szolgáltatások, üzleti alkalmazások) kapcsolódó hardver, szoftver (beleértve: speciális egyedi fejlesztésű szoftver) beszerzése.
#page#Beruházással megvalósuló vagyontárgyak esetében a kedvezményezett a vagyontárgyra köteles vagyonbiztosítást kötni, és abban kedvezményezettként a támogatót megjelölni. A biztosítást a vagyontárgy beszerzését követően kell megkötni, és a soron következő kifizetési kérelemben kell igazolni.

A biztosítási alkuszok szerepe
Az uniós pályázatokon való részvétel során a független alkuszok a pályázóknak többféle segítséget is tudnak nyújtani:
- A megvalósítandó vagyontárgyak, illetve a biztosítékok vagyonbiztosításának előzetes kalkulációjával tervezhetővé teszik a projekt lebonyolításához kapcsolódó biztosítási költségeket.
- Garantálják, hogy az ügyfél éppen a szükséges kockázatokra kapjon fedezetet. A felesleges túlbiztosításnál csak az a kellemetlenebb, ha alulbiztosítás miatt esetleg késik a támogatások kifizetése.
- Mivel biztosítások ezen fajtái jórészt egyedileg kidolgozott díjak, az alkuszok a biztosítások megkötésekor - nem utolsósorban az egyes ajánlatok versenyeztetése miatt - a közvetlenül a biztosítóktól kapott ajánlatokhoz képest jelentős, akár közel egyharmados díjcsökkenést is képesek elérni, a szolgáltatás körének csökkenése nélkül.
- Átvállalják a támogatási szerződés megkötéséhez szükséges biztosítási dokumentáció (igazoló dokumentumok beszerzése, stb.) összeállítását.
"Amikor a pályázók a pályázati feltételek egész tömegének igyekeznek megfelelni, igen nagy könnyebbség lehet számukra, ha biztosak lehetnek abban, hogy a megkövetelt vagyonbiztosítás területén szakszerű és költséghatékony megoldásokat kapnak." - mondta Mestyán András, a CLB Független Biztosítási Alkusz igazgatója.