A gazdasági válság enyhítése érdekben 260 milliárd forintot csoportosítottak át a gazdaságfejlesztési operatív programokba, amelyek keretében elsősorban a munkahelyek megtartásához, és az új munkahelyek teremtéséhez nyújtanak vissza nem térítendő támogatásokat.
Az európai uniós támogatásokat alapvetően utófinanszírozásban lehet felhasználni. Azonban a pénzügyi válság miatt a kormány 2008 decemberi döntése értelmében a gazdaságfejlesztési és a turisztikai beruházások, valamint a munkahelyi képzéseket támogató európai uniós pályázatoknál az elnyert támogatás akár 40 százalékára lehet előleget igényelni, mégpedig a júliusban módosított határozat szerint 2009 végéig.
Danuta Hübner, regionális politikáért felelős biztos már 2009 februárjában bejelentette: nagyobb rugalmasságot kaphatnak a tagállamok a strukturális alapok felhasználása tekintetében. A javaslatok értelmében a tagállamok négy strukturális alap forrásaihoz hosszabb ideig férhetnek hozzá, valamint a korábbinál ötször nagyobb mozgásteret kapnak forrás-átcsoportosításra. Hübner 2009 februári, Bajnai Gordonnal folytatott brüsszeli egyeztetését követően kifejtette, hogy Magyarország továbbra is az élbolyban teljesít az uniós pénzek lehívását illetően.
Oravecz elmondása szerint a mostani elszámolási időszakban a rendelkezésre álló fejlesztési források 70 százalékát meghirdették mintegy öt és félezer milliárd forint összegben. Ebből több mint 2.800 milliárd forint összegű pályázatot el is bíráltak, több mint 2.400 milliárd forintnyi forrásra szerződést kötöttek, és eddig 430 milliárd forintot fizettek ki. Az uniós támogatások kifizetése tehát jó ütemben halad, ami várhatóan idén még inkább felgyorsul.