Közlése szerint az ivóvíz-ellátási és vízminőségi gondokkal küzdő Somló-menti települések - elsősorban Doba és Borszörcsök érintett - támogatási pályázatát idén benyújtották, várhatóan másfél hónap múlva kedvező döntés születik. Ez azonban csak az egyharmadát jelenti (mintegy 150 millió forintos fejlesztést) a hegy és közvetlen környéke teljes vízellátásának - tette hozzá.
Ha kiépül az alapvezeték, arról ágazik majd le a hegyet behálózó csőrendszer, de erre a fejlesztésre már csak 2009-ben lehet pályázni - mondta a társulás elnöke. Megjegyezte: ez a második üteme lesz a beruházásnak, amely összességében 600 millió forintba kerül majd. Schwartz Béla szerint 2009 második félévében kezdenék meg a munkálatokat - mintegy 20 kilométernyi vezetékrendszer kiépítését a hegyen -, s a beruházás befejezése 2010 végére (esetleg 2011 elejére) várható.
Sok-sok milliárd hasonló célokra
A teljes ajkai kistérségben az ivóvízben a határértéket meghaladó mennyiségű ammónium-koncentráció van, Tüskeváron pedig a víz vastartalma magasabb a megengedettnél - mondta el a konferencián Dióssy László, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium szakállamtitkára.
Hasonló programokra a Környezeti és Energetikai Operatív Program keretében 2007-2010. között 1.219 milliárd forintnyi támogatás áll rendelkezésre, amelynek 14 százaléka költhető ivóvízellátás javítására, 29 százaléka pedig szennyvízelvezetési fejlesztésekre.
Dióssy László ismertetése szerint 2007-ben és 2008-ban összesen - kétfordulós pályázaton - 188 milliárd forint fordítható szennyvíztisztításra és -elvezetésre. Hozzátette: az ivóvízellátás és a minőség javítására ebben a két évben - szintén kétfordulós pályázaton - 56,3 milliárd forint jutott, illetve jut. Az ivóvízellátás biztonságára, a vízbázisok védelmére összesen 11,5 milliárd forint fordítható - tette hozzá.
Kugler Gyula, a veszprémi Bakonykarszt Víz- és Csatornamű Rt. vezérigazgatója elmondta: a megyében 120 településen 275 ezer lakost látnak el ivóvízzel, szennyvízhálózat azonban csak 57 településen van. A vezérigazgató szerint a vízfogyasztás a megyében évek óta csökkenő tendenciájú. Rámutatott arra is, hogy az ellátási területükön az azbesztcsövek aránya már csak 36 százaléknyi, míg az országos adat még 50 százalékot tesz ki. (Magyarországon közel kétmillió lakásban nem garantált a tiszta ivóvíz és a lakások csak 67 százaléka csatornázott.)